Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi – język francuski
Temat zajęć: Les plus grands problèmes du monde d’aujourd’hui
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II; poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza struktury związane z wyrażaniem stopnia wyższego i najwyższego przymiotników,
poszerza zasób słownictwa dotyczący wybranych współczesnych zagrożeń,
doskonali umiejętność wyrażania opinii na temat wybranych przez siebie globalnych problemów.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija świadomość odnośnie do globalnych zagrożeń,
kształtuje umiejętność wypowiadania się i uzasadniania swojej opinii w zakresie największych światowych problemów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście,
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda – fałsz, samodzielne uzupełnianie krzyżówek, tekstów i tabeli, łączenie elementów, wyszukiwanie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, dobieranie i zaznaczanie odpowiednich elementów, zadania otwarte,
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji,
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie współczesnych zagrożeń.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis,
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne: komputer, tablety/smartfony, tablica interaktywna.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie burzy mózgów. W tym celu zadaje pytanie: Selon vous, qu'est‑ce qu'une menace ou un problème mondial ? Qui est concerné par cela ? Quels sont, selon vous, les plus grandes menaces mondiales actuelles ? Pensez‑vous que les menaces étaient les mêmes il y a, par exemple, 100 ans ?
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom, przy pomocy internetu oraz tablicy interaktywnej, wybrane przez siebie różne obrazy przedstawiające graficznie problemy współczesnego świata. Nauczyciel może również przygotować wybrane obrazy w formie papierowej oraz poprosić uczniów o pracę w grupach i posortowanie grafik według wskazanego klucza (np. od najbardziej do najmniej niepokojących młode pokolenie).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz wykonanie ćwiczeń. W dalszej kolejności nauczyciel zadaje dodatkowe pytania do tekstu: Qu'avez‑vous appris sur les menaces mondiales ? Êtes‑vous d'accord avec l'opinion des personnes interrogées concernant les problèmes les plus pressants ? Pensez‑vous qu'un des problèmes soit plus inquiétant que ne le suggèrent les pourcentages des réponses des personnes interrogées ? Existe‑t-il un problème mondial qui, selon vous, est très préoccupant mais n'a pas été mentionné dans le texte ? Nauczyciel może również poprosić uczniów o własną refleksję nad sposobami walki z opisanymi w tekście problemami w formie listy prostych równoważników zdań.
Po tej części nauczyciel proponuje uczniom krótki kącik gramatyczny w celu powtórzenia struktur pozwalających wyrażać stopień wyższy i najwyższy przymiotników. Następnie nauczyciel proponuje kącik leksykalny poświęcony słownictwu dotyczącemu aktualnych światowych zagrożeń. Po omówieniu części teoretycznej uczniowie przystępują do wykonania ćwiczeń utrwalających.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne, tj. przejrzenie ilustracji interaktywnej. Po przejrzeniu ilustracji uczniowie realizują ćwiczenia związane z formą multimedialną, sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel może również poprosić uczniów o wskazanie, który z globalnych problemów opisanych w multimedium jest najtrudniejszy lub najłatwiejszy do rozwiązania.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Nauczyciel może rozszerzyć ćwiczenie 7 i zaproponować opisanie globalnych problemów np. dla świata sprzed 100 lat bądź dla świata za 100 lat. Zadanie 8 również można poszerzyć, np. poprosić o wykonanie w parach prezentacji dotyczących młodych ludzi w innych częściach świata bądź przeprowadzić krótką debatę. W tej fazie nauczyciel może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były dla niego najbardziej interesujące, czy miały wpływ na rozwój jego świadomości i wrażliwości w zakresie aktualnych zagrożeń na świecie. Nauczyciel może też zaproponować przeprowadzenie własnej grupowej ankiety w zakresie światowych problemów, które najbardziej niepokoją uczniów oraz krótko omówić jej wyniki.
Praca domowa:
Przeczytanie wybranego artykułu ze strony Global Risk Report i krótkie opisanie jego myśli przewodniej w zeszycie.
Materiały pomocnicze:
Można użyć internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom obrazy przedstawiające wybrane zagrożenia. Można te obrazy wykorzystać też w formie drukowanej, papierowej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Materiał zawarty na ilustracji interaktywnej może posłużyć jako wstęp do projektu dotyczącego współczesnych zagrożeń, w ramach którego zaproponowane zostanie wykonanie plakatów obrazujących wybrane problemy wraz z krótkimi opisami oraz propozycjami ich rozwiązania.