Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Justyna Świątkowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Faire une réclamation
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa 3, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje strukturę listu reklamacyjnego;
opisuje uszkodzenia zakupionego towaru;
redaguje mail reklamacyjny do działu obsługi klienta sklepu internetowego, w którym opisze uszkodzenia zamówionego i otrzymanego towaru;
przy użyciu conditionnel présent formułuje grzecznościową prośbę o zwrot pieniędzy lub wymianę wadliwego artykułu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poznaje strukturę reklamacyjnych listów (elektronicznych),
poznaje sposób redagowania e‑maila z reklamacją i użycia argumentów uzasadniających reklamację.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku,
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, uzupełnianie tekstu tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja,
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie,
metody problemowe: metoda aktywizująca – metody dedukcyjne, burza mózgów,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku,
metody programowane: z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel pyta uczniów:
Avez‑vous déjà commandé quelque chose par Internet ? Avez‑vous jamais reçu un produit endommagé, défectueux ? Nauczycieli wyjaśnia znaczenie tych dwóch ostatnich słów.
Qu'est‑ce que vous avez fait alors ? Quelle était la réaction du Service‑Client ?
Uczniowie przedstawiają swoje zachowania i reakcje sklepu.
Na koniec wstępu, nauczyciel informuje uczniów o temacie i celach lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym isamodzielnie wykonują zaproponowane ćwiczenia.
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z kącikiem gramatycznym.
Nauczyciel przypomina zagadnienie gramatyczne (conditionnel présent; jego formy i użycie).
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel weryfikuje wykonanie zadań i zachęca do zapoznania się z Audiobookiem następnie do wykonania zadań na podstawie tego Multimedium.
Nauczyciel sprawdza wykonanie ćwiczeń.
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnego zrobienia siedmiu ćwiczeń z części podsumowującej Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej, nauczyciel dzieli uczniów na grupy, np. dwuosobowe, prosi o przygotowanie opisów przedmiotów/towarów zamawianych przez internet, w tym ich potencjalnych uszkodzeń i proponuje uczniom wzięcie udziału w zabawie, w której uczniowie będą pokazywali za pomocą pantomimy opisane uszkodzenia towarów zamawianych przez internet.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, np. dwuosobowe, prosi o przygotowanie opisów zamawianych przedmiotów/towarów przez internet i ich potencjalnych uszkodzeń.
Nauczyciel dzieli tablicę na trzy kolumny. W pierwszej kolumnie zapisuje proponowane towary, w drugiej możliwe uszkodzenia, w trzeciej możliwe formy odszkodowania: wymiana towaru lub zwrot pieniędzy.
Nauczyciel wyznacza w każdej grupie jedną osobę, która ułoży zdanie w oparciu o elementy zawarte w kolumnach: uszkodzenie towaru, np. j’ai reçu une jupe trouée, a następnie sformułuje prośbę o wybrany sposób odszkodowania według wzoru, Pourriez‑vous ma la remplacer par une jupe neuve/pourriez‑vous me rembourser ? Druga osoba z pary przedstawia słowa tej pierwszej za pomocą gestów. Reszta klasy zgaduje. Następnie, osoby z pary wymieniają się rolami.
Nauczyciel czuwa, by wszyscy uczestnicy zabawy formułowali poprawne zdania i by w miarę możliwości zdania nie powtarzały się.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego Multimedium:
Multimedium może być także użyte w lekcji o zakupach albo jako uzupełnienie lekcji na conditionnel.