Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Ma nouvelle chambre est formidable.
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala i poznaje nazwy mebli i sprzętów,
umie określić położenie mebli i sprzętów domowych w pokoju za pomocą przyimków miejsca,
utrwala użycie rodzajników ściągniętych przy określaniu rozmieszczenia mebli i sprzętów,
potrafi poprawnie zbudować grupę rzeczownika umieszczając przymiotnik w odpowiednim miejscu,
potrafi opisać pokój.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń,
kognitywna
kompensacyjna,
współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym.
Metody/techniki nauczania
metody podające: pogadanka, opis, czytanka
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach,
Środki dydaktyczne:
przybory szkolne należące zarówno do nauczyciela, jak i do uczniów, tablica interaktywna, tablety lub dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne, przedstawia tematykę i cele lekcji. Prosi o przypomnienie nazw poznanych wcześniej sprzętów domowych/ mebli.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do części tekstowej, prosi o wysłuchanie nagrania. Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu i objaśnia nowe zwroty i słowa. Pyta wybranych uczniów o przeczytanie wybranych części tekstu, sprawdza zapamiętanie nowych wyrazów oraz ich prawidłową wymowę. Zadaje pytanie dodatkowe dotyczące rozmieszczenia poszczególnych mebli i sprzętów.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do części tekstowej lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel losowo wybiera uczniów i prosi o przedstawienie odpowiedzi całej klasie.
Nauczyciel wprowadza uczniów do części gramatycznej.
Objaśnia, które przymiotniki stoją przed, a które po rzeczowniku, przypomina o związku zgody rzeczownika i przymiotnika.
Następnie nauczyciel przypomina użycie rodzajników ściągniętych.
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń do tej części lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przedstawienie odpowiedzi.
Nauczyciel przechodzi do części multimedium. Uczniowie oglądają animację.
Następnie nauczyciel może prosić uczniów o to, aby podali nazwy sprzętów i mebli wymienionych w animacji oraz aby określili ich rozmieszczenie.
Następnie uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń do multimedium.
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel prosi jednego ucznia, aby na tablicy wykonał rysunek pokoju według wskazówek pozostałych uczniów. Koleżanki i koledzy wymieniają nazwy sprzętów, które mogą się znaleźć w pokoju. Określają również ich rozmieszczenie stosując wyrażenia poznane na lekcji : à côté, à droite, au milieu, au‑dessus, à gauche etc. i rodzajniki ściągnięte.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Na zakończenie lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy kilka zdjęć sypialni. Wybrani uczniowie opisują po jednym ze zdjęć, a pozostali zgadują, która to sypialnia.
Praca domowa:
Nauczyciel może poprosić o wykonanie ćwiczeń 7 i 8 – które są ćwiczeniami otwartymi.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Animacja może zostać wykorzystana w dowolnym momencie nauki jako przykład opisu pokoju, przypomnienie przyimków miejsca lub być materiałem bazowym do ćwiczeń w mówieniu.