Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: La gourmandise, un péché mignon
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia i opisuje francuskie desery i słodkie wypieki,
nazywa pięć podstawowych zmysłów człowieka,
przedstawia swoje upodobania kulinarne,
opisuje swój ulubiony słodki wypiek.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów o mówieniu o swoich gustach i upodobaniach kulinarnych. Zaspokojenie ciekawości na temat deserów i słodkich wypieków francuskich.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda praktyczna: analiza tekstu źródłowego, studium przypadku
metoda aktywizująca: burza mózgów, hipotezy
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie przedstawiające czekoladę i prosi o stworzenie mapy myśli opartej na kategoriach np. lubię / nie lubię, rodzaj (smak, kolor, nadzienie...), ilość spożywania, pory dnia spożywania, inne (deser, nagroda, słabostka itp.) ... Po kilku minutach prosi uczniów o hipotezy dotyczące tematu lekcji. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy/pary i pokazuje im na rzutniku ponumerowane zdjęcia słodkości (z grafik wykorzystanych w materiale) i prosi o zaproponowanie ich nazw. Propozycje uczniów porównywane są następnie z mapą myśli z Kącika leksykalnego. Nauczyciel omawia poszczególne kategorie, a potem prosi uczniów o zapoznanie się z planszą « Exprimer son goût culinaire » oraz « Donner son appréciation ... ». Omawia nowe słownictwo, a następnie prosi uczniów o wyrażenie opinii, który z omówionych przed chwilą przysmaków smakuje lub smakowałby im najbardziej i dlaczego. Uczniowie formułują wypowiedzi w oparciu o słownictwo z Kącików. Nauczyciel może zadać projekt do wykonania w grupach: wyszukać skąd pochodzi nazwa produktu oraz jakie są składniki (wersja opcjonalna).
Nauczyciel proponuje pracę z ilustracją interaktywną oraz zadania do multimedium. Uczniowie wykonują ćwiczenia 1 3 samodzielnie, a zadanie 4 - w parach. Przy ćwiczeniu 3 nauczyciel może poprosić wybranych uczniów o przeczytanie haseł i odpowiedzi na głos w celu przećwiczenia wymowy.
Uczniowie wykonują zadania 1 - 6 z sekcji Sprawdź się, podchodząc kolejno do tablicy interaktywnej. Pytania postawione w zakończeniu zadania 6 oraz odpowiedzi z zadanie 7 mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji w grupie na temat jedzenia słodkości na co dzień. Zebrane na piśmie odpowiedzi z zadania 7 mogą być materiałem do swego rodzaju zgadywanki, w której uczniowie mają za zadanie odgadnąć, który z uczniów jest autorem danej wypowiedzi.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Es tu gourmand(e) ou/et gourmet ?
Es tu fan de desserts ?
Quand prends tu ton dessert ? Plusieurs fois dans la journée ?
De quel dessert ne pourrais tu pas te passer ? Pourquoi ?
As tu un dessert/ une pâtisserie que tu ne manges plus ? Pourquoi ?
Es tu plutôt salé ou sucré ?
Praca domowa:
Zadanie 8 z e materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do przypomnienia składników różnych potraw oraz użycia rodzajników nieokreślonych i cząstkowych. Może też być inspiracją do przypomnienia zasad omijania rodzajników (karty deserów w kawiarni).