Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Aleksandra Ikball
Przedmiot:
Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
La semaine de travail d’une stagiaire parfaite
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje zasady tworzenia mowy zależnej w czasie teraźniejszym;
przedstawia zalety idealnego praktykanta/idealnej praktykantki;
referuje zadania do wykonania podczas stażu;
relacjonuje dialog, używając mowy zależnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
polepsza umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy);
strategie kompensacyjne (odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki);
strategie afektywne (motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie);
strategie społeczne (zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych).
Metody/techniki nauczania:
analiza materiałów audiowizualnych,
analiza tekstów źródłowych,
tworzenie materiałów pisemnych.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, przykładowe materiały: listy lub maile z różnymi zwrotami grzecznościowymi
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów, czy odbyli już kiedyś praktyki, a jeśli nie, jakie praktyki by ich interesowały.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania załączone do bloku tekstowego.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela podopiecznym informacji zwrotnej.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie w parach części gramatycznej oraz leksykalnej i wykonanie załączonych do nich ćwiczeń. Po wykonaniu ćwiczeń i sprawdzeniu odpowiedzi każda para przygotowuje na kartce mini‑dialog, który następnie przekazuje innej parze uczniów, aby zrelacjonowały słowa rozmówców, używając mowy zależnej. Swoje propozycje uczniowie odczytują na głos na forum. Nauczyciel udziela uczestnikom zajęć informacji zwrotnej.
Uczniowie przeglądają część multimedialną i w parach wykonują polecenia. Cała klasa sprawdza poprawność odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne, a pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel prosi uczniów, by w parach przygotowali portret idealnego praktykanta i wymienili zalety, jakie powinien posiadać. Po wykonaniu zadania pary prezentują przygotowane przez siebie opisy.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Film edukacyjny może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.