Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Ma famille, c’est un vrai casse‑tête
Grupa docelowa: II etap edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VIII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i rozszerza słownictwo związane z rodziną i więzami pokrewieństwa,
poznaje różne typy rodzin,
uczy się opowiadać o swojej bliższej oraz dalszej rodzinie, wskazując przy tym na więzy pokrewieństwa.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształtuje swoją świadomość w zakresie różnych typów rodzin,
rozwija swoją wrażliwość na różnorodność obserwowalną w kontekście rodzin i gospodarstw domowych,
uczy się opowiadać o swojej rodzinie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, wykreślanka słów, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów, wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie więzów rodzinnych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie dyskusji. W tym celu zadaje pytania: Czym jest rodzina? Jakie są wasze pierwsze skojarzenia z tym słowem?
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji nauczyciel przystępuje do fazy realizacyjnej: przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp przed tekstem właściwym. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz rozwiązanie ćwiczeń do niego nawiązujących.
Następnie nauczyciel sprawdza, czy uczniowie zrozumieli tekst. W tym celu może zadać takie pytania jak: Czego dowiedzieliście się o rodzinie autorki listu? Jest duża czy mała? Czy członkowie tej rodziny są sobie bliscy? Spędzają wspólnie czas? Czy odkryliście jakieś wyrażenia związane z rodziną, których dotąd nie znaliście? Nauczyciel może również zwrócić uwagę na wybrane przez siebie wyrażenia z tekstu oraz poprosić uczniów o próbę ich prostego zdefiniowania w języku francuskim.
Po tej części nauczyciel proponuje uczniom krótki kącik leksykalny, poświęcony słownictwu związanemu z członkami rodziny, pokrewieństwem i typami rodzin. Po omówieniu części teoretycznej uczniowie przystępują do wykonania ćwiczenia utrwalającego.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne, tj. przegląd katalogu interaktywnego. Po zapoznaniu się z katalogiem uczniowie realizują ćwiczenia związane z formą multimedialną, sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel może również poprosić uczniów o wskazanie, czy któraś z zaprezentowanych rodzin zaciekawiła ich szczególnie oraz z jakiego powodu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Na zakończenie lekcji nauczyciel prezentuje uczniom zdjęcia lub ilustracje wybranych rodzin z książek lub filmów (np. rodzinę Rona Weasley'a, rodzinę Adamsów, rodzinę Cullenów etc.). Wybrany uczeń, który zna daną rodzinę, proszony jest o jej opisanie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i/lub 8. z katalogu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Można użyć internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom przykładowe drzewa genealogiczne oraz by wskazać na mapie kraje francuskojęzyczne, które są wspomniane w katalogu interaktywnym.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w katalogu interaktywnym może posłużyć jako wstęp do zajęć związanych z wątkiem demograficzno‑geograficznym Francji oraz krajów francuskojęzycznych. Może być wstępem do zajęć rozwijających wiedzę na temat różnorodności krajów frankofońskich.