Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: J'aime les aliments acides !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I, liceum/technikum, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo pozwalające na opisanie smaku i faktury potrawy,
poznaje nazwy oraz cechy charakterystyczne wybranych francuskich potraw,
opisuje swoje ulubione potrawy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poszerza swoją wiedzę na temat francuskiej kultury (kuchnia),
opowiada o swoich upodobaniach kulinarnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście, tabele leksykalne;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, parowanie, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z ilustracją interaktywną;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel na początku lekcji prosi uczniów, aby każdy zapisał w zeszycie nazwy dwóch, trzech swoich ulubionych dań. Następnie uczniowie – przy pomocy informacji zaczerpniętych z Internetu – krótko opisują zanotowane potrawy w języku francuskim. Wybrani uczestnicy lekcji odczytują na forum swoje propozycje. Każdą z nich nauczyciel podsumowuje zdaniem typu: Alors, tu apprécies les plats salés. / D’accord, tu aimes les plats sucrés !
Faza realizacyjna:
Uczniowie indywidualnie zapoznają się z tekstem czytanki i wyjaśniają nieznane słownictwo. Następnie każdy z nich notuje w zeszycie słowa kluczowe do przeczytanego tekstu oraz zapisuje trzy pytania, które można by było zadać innym uczniom, żeby sprawdzić, czy przeczytali/zrozumieli czytankę. W dalszej kolejności uczniowie pracują w parach: porównują wypisane przez siebie słowa‑klucze oraz zadają sobie nawzajem przygotowane pytania i odpowiadają na nie.
Uczniowie w parach zapoznają się z kącikiem leksykalnym. Nauczyciel prosi, by zaproponowali przykłady produktów o danym smaku i teksturze. W tym celu mogą skorzystać ze słowników tradycyjnych lub internetowych. Kilka par odczytuje swoje propozycje na forum.
Prowadzący zajęcia wyświetla na tablicy interaktywnej multimedium. Prosi uczniów, by zapoznali się z treścią poleceń. Następnie po kolei odtwarzane jest każde nagranie. Zadaniem uczniów jest wysłuchanie nagrań, przyjrzenie się zdjęciu i rozwiązanie wszystkich przykładów w poleceniach, które dotyczą danego dania. W ten sposób zapoznają się z całą ilustracją interaktywną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia interaktywne, a swoje wątpliwości komunikują na forum klasy, tak by uzyskać pomoc od innych uczestników zajęć. W ramach podsumowania nauczyciel proponuje mini‑zabawę (kalambury). Chętny/wybrany uczeń podchodzi do biurka nauczyciela, na którym znajdują się zdjęcia dań przedstawionych w lekcji (nauczyciel może również wyświetlić ponownie e‑materiał na swoim komputerze). Uczeń wybiera jedno i – nie zdradzając swojego wyboru – opisuje jego smak i teksturę. Pozostali uczniowie starają się z pamięci przywołać nazwę francuskiego specjału, o którym mowa.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia przedstawiające francuskie specjały kulinarne. Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Multimedium może zostać wykorzystane w trakcie zajęć dotyczących rodzaju żeńskiego i męskiego przymiotników. Można je również wykorzystać jako uzupełnienie lekcji dotyczących kultury francuskiej. Ilustracja interaktywna może także posłużyć jako menu w trakcie zajęć dotyczących rozmowy z kelnerem w restauracji i zamawiania potraw, dopytywania o składniki czy smak.