Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Stromae – un chanteur populaire
Grupa docelowa: szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje biografię Stromae,
zdobywa nową wiedzę na temat francuskiej sceny muzycznej,
umie scharakteryzować swojego ulubionego artystę/swoją ulubioną artystkę/grupę muzyczną,
stosuje techniki kompensacyjne podczas pracy z tekstem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
ma świadomość, że jego dotychczasowa umiejętność wyrażania opinii (znajomość czasowników aimer, adorer, détester) pozwoli mu po lekcji rozmawiać w języku francuskim na kolejny temat (muzyka: ulubiony artysta).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, tabele leksykalne i gramatyczne);
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, pytania testowe, wybór prawidłowej opcji w tekście, prawda fałsz);
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis, czytanka;
metody programowane: z użyciem komputera;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakichś francuskich piosenkarzy/piosenkarki. Zapisuje ich imiona i nazwiska na tablicy. Może też odtworzyć fragmenty najpopularniejszych utworów z ogólnodostępnych serwisów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie pracują z tekstem. W ciszy zapoznają się z krótką biografią Stromae, a następnie wykonują samodzielnie polecenia do tekstu. Weryfikują swoje odpowiedzi w parach. W razie rozbieżności i braku konsensusu uczniów wspomaga nauczyciel.
Następnie wybrani/wskazani uczniowie na głos czytają krótkie wypowiedzi dotyczące słuchanej muzyki i ulubionych artystów. Uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenia do przeczytanych wypowiedzi.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają przymiotniki, które mogłyby posłużyć do opisu artystów i artystek. Uczniowie zapoznają się z grafiką w kąciku leksykalnym i wykonują ćwiczenie. Następnie pracują nad odmianą czasownika s'intéresser à qqch.
W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, która rozszerza wiadomości dotyczące belgijskiego artysty. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia na forum klasy, wskazując, na którym slajdzie prezentacji znajduje się odpowiedź na dane pytanie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia przy pomocy tabletów.
Przy omawianiu pierwszego ćwiczenia nauczyciel może odtworzyć fragmenty popularnych utworów danych artystów i zapytać uczniów, czy kiedykolwiek je słyszeli.
Nauczyciel kończy lekcję, zachęcając uczniów do poszerzenia muzycznych horyzontów o tzw. piosenkę francuską.
Praca domowa:
ćwiczenie 8 w sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas innych zajęć dotyczących kultury francuskiej oraz kultury krajów francuskojęzycznych. Może posłużyć także podczas lekcji dotyczących sławnych osób, a także w trakcie zajęć na temat zawodów.