Scenariusz lekcji
Autor scenariusza: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Découvrons un restaurant français culte
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV; poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje historię kultowych paryskich restauracji typu bouillon;
rozpoznaje w tekście i stosuje strukturę gramatyczną zwaną apozycją (apposition) służącą do podkreślania części zdania;
opisuje i ocenia swoją ulubioną restaurację.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i poprzez odkrywanie restauracji typu bouillon;
kształci umiejętność rozumienia opinii o restauracjach;
realizuje potrzebę dzielenia się informacjami o ulubionych restauracjach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna;
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, jednokrotny wybór.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku,
tablica multimedialna/projektor multimedialny.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia różnych restauracji, w tym sieciowych i prosi uczniów, aby wskazali te, które rozpoznają. Następnie zapisuje na tablicy temat lekcji oraz jej cele.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst w części Przeczytaj. Następnie pyta, jaki jest temat tekstu i prosi uczniów o wykonanie w parach ćwiczeń 1, 2 i 3.
Nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie opinii na temat koncepcji restauracji typu bouillon. Pyta, czy mogą ją porównać do jakiejś restauracji działającej w ich miejscu zamieszkania lub w najbliższym mieście, a jeśli nie, to czy chcieliby, aby w ich mieście była restauracja tego typu.
Nauczyciel zwraca następnie uczniom uwagę na obecność struktury z apozycją w tekście czytanki i prosi, aby znaleźli w nim jeszcze inne takie struktury.
Następnie uczniowie czytają treść Coin grammaire oraz wykonują ćwiczenia nr 1 i 2 z części Sprawdź się. Sprawdzają rozwiązania. Nauczyciel pyta, jakie popełnili błędy, klasa omawia je wspólnie na forum z nauczycielem, który upewnia się, czy wszyscy dobrze zrozumieli, jak rozpoznać i zastosować apozycję.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wypisali z tekstu wyrażenia dotyczące opisu lub oceny restauracji i zajrzeli do Coin lexique, gdzie są podane ich wyjaśnienia.
Nauczyciel zachęca uczniów, aby spróbowali z kontekstu wywnioskować, co znaczą wyrażenia, których nie ma w Coin lexique, a następnie podaje ich znaczenie.
Uczniowie wykonują ćwiczenia nr 5 i 6 z części Sprawdź się i sprawdzają rozwiązania.
Następnie nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby opowiedzieli bardzo krótko o swojej ulubionej restauracji, stosując apozycję oraz wyrażenia z Coin lexique. Uczniowie oceniają, czy wyrażenia zostały użyte poprawnie.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie, w parach zapoznali się z multimedium i wysłuchali nagrania. W razie problemów ze zrozumieniem mogą zajrzeć do transkrypcji. Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń dołączonych do multimedium i sprawdzenie rozwiązań.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują zadanie nr 7. W razie trudności nauczyciel zachęca do zapoznania się z podpowiedzią i modelem wypowiedzi.
Gdy jedna z par dyskutuje, reszta klasy proszona jest o notowanie apozycji i użytego podczas rozmowy słownictwa związanego z oceną restauracji. Grupa wspólnie zastanawia się, czy słownictwa oraz apozycja zostały zastosowane poprawnie.
Nauczyciel prosi, aby w ciągu dwóch minut każdy uczeń zanotował jak największą liczbę nowych wyrażeń związanych z restauracjami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Ćwiczenia nr 3, 4 i 8 z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Plik audio można wykorzystać jako ćwiczenie powtórzeniowe dotyczące słownictwa związanego z opisem restauracji.