Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Tkaczyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: J’ai refait ma chambre - Wyremontowałem(-am) swój pokój
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
uczy się, jak tworzyć zdania w mowie zależnej w czasie przeszłym discours indirect au passé z uwzględnieniem zamiany wyrażeń czasowych expressions du temps;
rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące prac remontowo‑budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem renowacji oraz przypisuje je do odpowiednich fachowców;
opisuje zmiany, które chce wprowadzić w swoim pokoju lub mieszkaniu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność tworzenia opisu,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje poznane struktury gramatyczne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie; używanie skojarzeń słuchowych
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, łączenie obrazu z tekstem, grupowanie słów, wyszukiwanie niepasującego elementu
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe, zabawa w głuchy telefon
metody programowane: nauczanie z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję pokazując pierwszy fragment filmu z YouTube (0:00‑0:26), bez lektora, ale z muzyką [https://www.youtube.com/watch?v=61By_xTztfI] i prosi uczniów, żeby określili tematykę lekcji.
Uczniowie zgłaszają swoje pomysły, nauczyciel notuje je na tablicy. Następnie nauczyciel zakreśla temat najbardziej zbliżony do pojęcia TRAVAUX. Jeśli nikt nie poda prawidłowej tematyki, nauczyciel naprowadza uczniów i pokazuje uczniom zdjęcia pomieszczeń przed remontem i po remoncie lub ostatni fragment filmu AVANT/APRÈS.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem gramatycznym.
Nauczyciel przypomina zagadnienie gramatyczne - discours indirect au présent- i zwraca uwagę na różnicę między mową zależną w czasie teraźniejszym i w czasie przeszłym. Podkreśla również konieczność zmiany wyrażeń czasowych - expressions du temps. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Przed przejściem do pracy z filmem, nauczyciel prosi uczniów o próbę sformułowania odpowiedzi na pytania: kto? co? gdzie? a następnie wyświetla film. Po pierwszej wizualizacji uczniowie próbują odpowiedzieć na te 3 pytania.
Następnie uczniowie oglądają animację jeszcze raz. Potem samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Nauczyciel sprawdza, czy zadania zostały wykonane.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w czwórkach zagrali w głuchy telefon: Jouons au téléphone arabe. Nauczyciel rozdaje jednej osobie z każdej grupy karteczkę ze zdaniem wyjściowym w mowie zależnej, następnie druga osoba przekształca na mowę niezależną, trzecia osoba powtarza to samo zdanie, a czwarta osoba próbuje odtworzyć zdanie z karteczki.
Praca domowa:
Opis na forum internetowym spotkania rodziców ucznia z szefową ekipy remontowej, dotyczącego współpracy – ćwiczenie 8.
Materiały pomocnicze:
zdjęcia pomieszczeń przed i po remoncie (AVANT/APRÈS)
karteczki ze zdaniami w discours direct
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film może zostać wykorzystany w lekcji na temat czasu imparfait.
Avant, la cuisine était..
Dans le salon, il y avait …
Dans la salle de bains, il n'y avait pas…