Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Jadwiga Listwan
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
Habiter une péniche, une idée séduisante ?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza swoją wiedzę na temat nietypowych mieszkań mobilnych;
opisuje zalety i wady spędzania wakacji na barce, w kamperze etc.;
stosuje łączniki logiczne porządkujące wypowiedź pisemną lub ustną.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja ciekawość na temat alternatywnych mieszkań mobilnych;
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnej i argumentacji w debacie za i przeciw.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda – fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda aktywizująca: burza mózgów, dyskusja, debata;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach, w minigrupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło: LOGEMENT ATYPIQUE i prosi uczniów o skojarzenia. Wybrany uczeń zapisuje na tablicy kilka najciekawszych skojarzeń (tę część lekcji można też zrealizować np. przy pomocy aplikacji Mentimeter). Jeśli wśród skojarzeń nie było przykładów nietypowych domów czy mieszkań mobilnych, to nauczyciel uzupełnia ten element i wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami leksykalnym i gramatycznym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w dwóch grupach i przygotowują się do debaty: mieszkanie na barce oraz w kamperze - za i przeciw.
Runda I: barka. Grupa A: argumenty za, grupa B: argumenty przeciw.
Runda II: kamper. Grupa A: argumenty przeciw, grupa B: argumenty za.
Przed rozpoczęciem debaty nauczyciel przypomina zasady debaty za i przeciw, a w trakcie dyskusji pilnuje czasu oraz rozwiązuje ewentualne problemy.
Nauczyciel proponuje pracę z audiobookiem oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Seriez‑vous prêt(e) à vous installer dans une yourte ? Dans quelles conditions et pour quelles raisons ?
Connaissez‑vous d’autres habitats alternatifs pour y passer les vacances d'été ou d’hiver ? Présentez‑les.
Imaginez‑vous habiter dans un logement atypique (des bureaux vides, un squat, une roulotte, un camping‑car, un mobile‑home, etc.) pendant vos études (par exemple pour économiser les frais du loyer) ? Pourquoi ?
Uczniowie mogą zrobić również w ramach podsumowania ćwiczenie 7. lub 8. w parach, w formie ustnej, np. jako scenkę do odegrania na forum klasy.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału (pisemnie).
Materiały pomocnicze:
kartki papieru, długopisy
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do powtórki nazw sprzętu i wyposażenia mieszkań, domów, a także pomieszczeń.