Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Voudrais‑tu participer à la fête ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
2. kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
3. kompetencje cyfrowe;
4. kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza użycie trybu warunkowego conditionnel présent;
stosuje zasady etykiety językowej, używa zwrotów dostosowanych do odbiorcy, zarówno w wypowiedzi ustnej, jak i pisemnej;
redaguje e‑mail z oficjalną prośbą/podaniem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
ma świadomość, że jest w stanie wiele wyrazić w języku francuskim i nawiązać interesującą rozmowę;
rozwija umiejętność autoprezentacji, jak i przedstawiania innych osób.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne: ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne: motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne: zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie, rozmowa kierowana;
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów, mapa myśli;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody aktywizujące: odgrywanie scenek;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w grupie
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku;
przykłady listów i wiadomości elektronicznych pisanych po francusku w formie papierowej lub/i elektronicznej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel prezentuje uczniom listy lub/i wiadomości napisane w języku francuskim. Prosi uczniów o nazwanie ich po francusku oraz o wyodrębnienie poszczególnych części tej formy pisemnej. Zachęca też uczniów do omówienia własnych obserwacji, np. na temat różnic i podobieństw do języka polskiego.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przechodzą do bloku tekstowego. Najpierw omawiają budowę zaprezentowanego tam listu, a następnie czytają go i rozwiązują ćwiczenia w parach.
Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi w dowolny sposób. W celu przećwiczenia wymowy może prosić wybrane lub chętne osoby o odczytanie rozwiązań na głos. Po odczytaniu rozwiązania do ćw. 3 prosi uczniów o odnalezienie w zdaniach słów i wyrażeń, które podkreślają ich grzeczny ton, po czym omawia z uczniami planszę w Rappel grammatical.
Uczniowie rozwiązują ćw. 4 na forum klasowym.
Przed przejściem do pracy z mapą nauczyciel omawia instrukcję jej obsługi. Uczniowie zapoznają się z treścią mapy, omawiają elementy budowy wiadomości e‑mail, wyjaśniają nowe słowa i wyrażenia oraz podają swoje propozycje do uzupełnienia przykładów na mapie. W tym momencie lekcji nauczyciel może prosić uczniów o ułożenie z podanych wyrażeń ich własnych propozycji wiadomości, np. po jednym zdaniu na daną część.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćw. 1‑3. Ćw. 3 może zostać rozbudowane poprzez dodanie różnych adresatów, np. francuski kolega/francuska koleżanka, pracownik francuskiego banku.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do sekcji ćwiczeń sprawdzających. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne 1‑6, a następnie każdy z uczniów przygotowuje odpowiedź do ćw. 7. Przygotowane przez uczniów odpowiedzi do tego ćwiczenia posłużą do odgrywania scenek w parach, w których jedna osoba gra rolę dzwoniącego, a druga francuskiego kolegi/francuskiej koleżanki.
Nauczyciel może zaprosić uczniów do zabawy w składanie pociętych części listów/wiadomości. Mogą to być przykłady innych treści niż te omawiane w e‑materiale, np. kartki pocztowe, zaproszenia, podziękowania - ważne, aby uczniowie potrafili wyróżnić poszczególne elementy listu/wiadomości oraz zaobserwowali użyte zwroty grzecznościowe.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćw. 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedialna mapa pojęć może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej. Przydatna będzie również jako materiał pomocniczy w pracy nad redagowaniem listów/wiadomości, nie tylko tych o charakterze próśb, ale też zaproszeń i odpowiedzi na nie.