Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: On va au zoo !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
odczytuje i interpretuje informacje z materiałów autentycznych (bilety do zoo),
nazywa i charakteryzuje dzikie zwierzęta,
opisuje wybrane dzikie zwierzę, uwzględniając jego nazwę, środowisko naturalne, pożywienie i usposobienie.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do aktywnego włączenia się w dyskusję na lekcji, dzięki umożliwieniu im opowiadania o tym, co lubią (ulubione dzikie zwierzęta).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: praca z nagraniem, materiał audiowizualny
strategie kognitywne: test wyboru, prawda‑fałsz, grupowanie, parowanie, uzupełnianie tekstu, łączenie ilustracji z opisem
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków
strategie społeczne: uczenie się we współpracy, uczenie się od siebie nawzajem
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka
metody eksponujące: animacja, prezentacja
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, metoda projektu (uzupełnianie plakatu)
programowe: przy użyciu komputera (WebQuest)
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach/grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
e‑materiał, zeszyt przedmiotowy, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ: Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup. Każda grupa losuje nazwy 3 dzikich zwierząt (również te niewymienione w lekcji, np. un chameau, un ours, un kangourou). Zadaniem grup jest przygotowanie plakatu ze zdjęciami lub ilustracjami tych zwierząt oraz ich nazwą. Uczniowie zostawiają na kartce/brystolu puste miejsce na wpisanie charakterystyki zwierząt.
W TRAKCIE LEKCJI: Nauczyciel wita uczniów po francusku i pyta, czy uczniowie potrafią nazwać jakieś zwierzęta po francusku (jeśli nie, może naprowadzić ich na np. słonia czy żyrafę, których nazwy są zbliżone do nazw angielskich).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie tekstu źródłowego. Zadaniem uczniów jest próba rozwiązania ćwiczeń na podstawie odsłuchu. W razie problemów mogą posiłkować się transkrypcją oraz słownikiem dołączonym do e‑materiału.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie w parach ćwiczeń dotyczących biletów do zoo i godzin otwarcia. Pyta, czy trudno jest rozszyfrować podstawowe informacje dotyczące organizacji wycieczki do zoo (ceny biletów, ich ważność, zniżki etc.).
Następnie uczniowie siadają w grupach, w których pracowali przed lekcją. Oglądają animację i w grupach rozwiązują ćwiczenia sprawdzające zrozumienie materiału. Ich kolejnym zadaniem jest wpisanie na plakaty podstawowych cech charakterystycznych wylosowanych przed lekcją zwierząt w sposób przedstawiony w materiale audiowizualnym. Następnie każda grupa prezentuje swój plakat.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne. Nauczyciel może prosić każdego z uczniów o podanie odpowiedzi na jeden z przykładów. W ten sposób klasa wspólnie rozwiąże wszystkie ćwiczenia zamknięte.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Nauczyciel może zastosować również metodę odwróconej klasy, prosząc uczniów, aby samodzielnie zapoznali się z animacją, a na lekcji przedstawili informacje w niej zawarte w formie plakatu lub krótkiej prezentacji multimedialnej. Animacja może również zostać wykorzystana na innych etapach nauki jako powtórzenie podstawowego słownictwa związanego z dziką przyrodą.