Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: L’art de vivre à la scandinave
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
Cele operacyjne:
Uczeń:
określa czas, miejsce i sposób wykonywania czynności, tworząc przysłówki od przymiotników;
rozumie i stosuje zaimek on w odpowiednich kontekstach;
opowiada, jak dbać o dobre samopoczucie na co dzień.
Cele motywacyjne
Uczeń:
ma okazję się przekonać, iż stopień opanowania języka pozwala mu na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania
metody podające: praca z tekstem źródłowym, tabele leksykalne i gramatyczne, rozmowa kierowana;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody aktywizujące: burza mózgów,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca indywidualna, grupowa i w zespole klasowym
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja powinna zacząć się od wyświetlenia mapy Europy. Chętny lub wybrany uczeń ma za zadanie wskazać na tej mapie państwa skandynawskie. Nauczyciel prosi o podanie nazw krajów skandynawskich w języku francuskim, dbając o to, żeby uczniowie powiedzieli je poprawnie, używąjąc właściwych rodzajników.
Nauczyciel pyta uczniów, co kojarzy się im ze stylem życia po skandynawsku. Uczniowie biorą udział w burzy mózgów i podają swoje skojarzenia, które są następnie zapisywane na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i indywidualnie wykonują załączone do niego ćwiczenia. Następnie nauczyciel zwraca uwagę uczniów na formy czasownikowe w tekście źródłowym i pyta, w jaki inny sposób można przekazać treści właściwe pierwszej osobie liczby mnogiej - nous. Uczniowie mogli się już spotkać wcześniej z zaimkiem on użytym w znaczeniu nous. Nauczyciel wspólnie z uczniami czyta tabele gramatyczne. Następnie uczniowie przeformułowują zdania z tekstu źródłowego tak, aby były wyrażone za pomocą zaimka on.
Uczniowie zapoznają się z treścią kącika leksykalnego i próbują samodzielnie wymyślić kilka przysłówków odprzymiotnikowych.
Uczniowie pracują z treścią katalogu interaktywnego, a następnie w parach rozwiązują załączone do niego ćwiczenia.
Dalej pracując w parach, uczniowie układają dialogi na temat skandynawskiego stylu życia. Używają w nich, w miarę możliwości, zaimka on do wyrażenia treści uniwersalnych. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na dwa znaczenia zaimka on i przypomina o wynikających z tej różnicy konsekwencjach widocznych w zdaniu (konieczność uzgadniania rodzaju i liczby w przypadku pronom personel).
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie rozwiązują ćwiczenia 1‑6 w części Sprawdź się. Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako przypomnienie poznanego słownictwa lub stać się bazą do ćwiczeń w rozumieniu ze słuchu lub w mówieniu.