Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Un casque de protection est obligatoire
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczen :
opisuje umiejętności sportowe, używając czasownika savoir;
nazywa niektóre sprzęty sportowe;
zna podstawowe zasady bezpieczeństwa przy uprawianiu sportów plenerowych;
rozumie oraz wyraża zakaz lub nakaz;
zna wyrażenia używane przez młodzież w języku potocznym.
Cele motywacyjne
Uczeń:
jest przekonany, że jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów;
dostrzega związek między nauką hiszpańskiego a realiami życia we Francji.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń,
kognitywna,
kompensacyjna.
Metody/techniki nauczania
WebQuest,
konektywizm,
kognitywna.
Formy zajęć:
praca indywidualna, grupowa i w zespole klasowym
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może zrobić ankietę wśród uczniów: Quel(s) sport(s) faites‑vous ?
Na podstawie sondażu można dokonać podziału na sporty plenerowe i te, które uprawia się w domu, na stadionie, na siłowni itp. Następnie nauczyciel wraz z uczniami może policzyć, ilu uczniów woli sporty plenerowe i porównać wyniki z sondażem z Wprowadzenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z dialogiem między Sabine i Théo, przy czym nie widzą tekstu pisanego. Nauczyciel pyta, czy zauważyli różnicę między odmianą francuskiego nauczaną w szkole, a odmianą, którą posługują się młodzi ludzie na co dzień. Uczniowie zapoznają się z transkrypcją i wskazują wyrażenia potoczne. Nauczyciel notuje je na tablicy i omawia ich znaczenie.
Następnie uczniowie wykonują polecenia do dialogu. By sprawdzić, czy uczniowie poprawnie wykonali zadania, nauczyciel pyta uczniów, czy Sabine ma wszystko, co jest potrzebne, żeby zacząć jeździć konno. Uczniowie powinni odpowiedzieć negatywnie - Sabina nie ma odpowiedniej kurtki i czapsów.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i w parach wykonują zadania w tej sekcji. Nauczyciel podkreśla jak bardzo ważne są zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas uprawiania sportów plenerowych.
Ćwiczenia od 1. do 6. w części Sprawdź się, uczniowie wykonują samodzielnie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel może indywidualnie pomagać uczniom w razie trudności, udzielając wskazówek i podpowiedzi. Uczniowie, którzy ukończyli pracę wcześniej, mogą też służyć pomocą innym.
Praca domowa:
Zadania 7. i 8. Na następnej lekcji zebrać wszystkie zasady dotyczące zachowania w klasie i powiesić regulamin w języku francuskim w widocznym miejscu.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako przypomnienie poznanego słownictwa lub jako baza do ćwiczeń w rozumieniu ze słuchu lub w mówieniu.