Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Vive la musique !
Grupa docelowa:
Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i stosuje słownictwo związane z instrumentami i gatunkami muzycznymi,
tworzy zdania z konstrukcją jouer de,
analizuje specyfikę „h” niemego.
Cele motywacyjne:
Uczeń ma świadomość, że jego dotychczasowa umiejętność wyrażania opinii (znajomość czasowników aimer, adorer, détester) pozwoli mu po lekcji rozmawiać w języku francuskim na kolejny temat (muzyka: instrumenty i gatunki).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
Komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie ciekawostki z początku lekcji. Zachęca do krótkiej dyskusji, stawiając pytanie: Czy Polacy są równie muzykalni?
Faza realizacyjna:
Prowadzący proponuje uczniom rozpoczęcie lekcji od zapoznania się z ilustracją interaktywną, która przybliży uczniom sposoby wyrażenia preferencji muzycznych. Prosi uczniów, aby w parach rozwiązali ćwiczenia do multimediów.
Nauczyciel pyta, czy uczniowie wychwycili, jak mówi się, że ktoś gra na jakimś instrumencie. Kieruje ich do grafiki przedstawiającej użycie konstrukcji jouer de. Kiedy uczniowie się z nią zapoznają, osoba prowadząca podaje kilka nazw instrumentów i prosi uczniów o ustną odpowiedź (np. l’accordéon – jouer de l’accordéon).
Uczniowie czytają indywidualnie dialog między Mathilde i Mayą. Uczniowie rozwiązują polecenia do tekstu. Nauczyciel zwraca ich uwagę na techniki kompensacyjne (podobieństwo nazw części instrumentów w języku francuskim i angielskim/polskim pozwala domyśleć się znaczenia tekstu). Nauczyciel zleca uczniom ćwiczenie w parach: jedna osoba zadaje drugiej pytanie zawarte w tytule dialogu, druga odpowiada, później następuje zamiana ról. Uczniowie mogą również zapytać koleżankę/kolegę o to, czy członkowie ich rodzin lub znajomi grają na instrumentach.
W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się samodzielnie z grafiką z kącika leksykalnego o gatunkach muzycznych i pracują z audio (ćwiczenia rozwiązują w parach). Następnie, również w parach, odpowiadają ustnie na pytanie: Quel genre de musique aimes‑tu écouter ?
Jeśli uczniowie dotąd nie zauważyli różnicy w pisowni słów la harpe oraz le hip‑hop, nauczyciel tłumaczy, czym jest h aspiré. Jeśli uczestnicy lekcji wcześniej zauważą różnicę w pisowni, nauczyciel może im wytłumaczyć tę kwestię. Gdyby podczas rozwiązywania ćwiczenia ósmego pojawiły się wątpliwości, nauczyciel może zaproponować uczniom skonsultowanie listy wyrazów rozpoczynających się od „h” przydechowego: http://www.aidenet.eu/grammaire01ac.htm.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrane osoby rozwiązują ćwiczenia 1‑6 przy tablicy interaktywnej, podczas gdy reszta uczniów wykonuje je indywidualnie lub w parach, naprowadzając kolegę/koleżankę na prawidłową odpowiedź. Ćwiczenie 7 uczniowie wykonują indywidualnie, po czym chętne lub wskazane osoby czytają swoje odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Zadanie 8 w sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja może zostać wykorzystana również podczas lekcji z działu kultura w klasie 8 szkoły podstawowej, a także podczas innych zajęć dotyczących form spędzania wolnego czasu czy ulubionych zajęć.