Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Aux puces
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A1/A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi nazwać różne kategorie produktów dostępnych na targu różności
potrafi opisać przedmioty
wie, jakie targi warto odwiedzić podczas zwiedzania Paryża.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do opisywania przedmiotów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji (katalog)
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu i tabeli, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem
Metody/techniki nauczania:
metoda problemowa: dyskusja
metoda aktywizująca: burza mózgów, blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony,
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie na kolejną lekcję po jednym nietuzinkowym, oryginalnym przedmiocie codziennego użytku. Może to być np. szalik, filiżanka, stary budzik, stara gazeta, dziadek do orzechów, miseczka, drewniana figurka, etc.
Nauczyciel wykorzystuje jedną z aplikacji do tworzenia chmur słów i proponuje uczniom stworzenie chmury słów, skojarzeń do podanego hasła: achats.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel pokazuje powstałą chmurę słów i zachęca uczniów do skomentowania wyników. Zadaje im pytania typu: czy wyniki są takie, jakich oczekiwaliście? jakie skojarzenia was zaskoczyły? Jak myślicie, które z tych skojarzeń będą tematem naszej lekcji? Po krótkiej rozmowie prowadzący/a podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie utrwalają słownictwo i struktury z kącika leksykalnego i gramatycznego, po czym przystępują do pracy w parach. Każda para losuje zestaw ilustracji lub zdjęć przedmiotów. Jedna z osób opisuje dany przedmiot (forma, kształt, kolor, zastosowanie, może również wspomnieć do jakiej kategorii należy dany przedmiot. Druga osoba odgaduje, co się kryje na zdjęciu.
Ćwiczenie można zmodyfikować, np. po opisaniu i odgadnięciu nazwy przedmiotu, uczniowie zastanawiają się nad różnymi zastosowaniami danego przedmiotu (muszą ich podać kilka).
Uczniowie przechodzą do pracy z filmem. Po wysłuchaniu nagrania nauczyciel pyta, jakie przedmioty, jakie kategorie wzbudzają ich zainteresowanie i dlaczego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie układają przyniesione przez siebie przedmioty w wyznaczonym miejscu. Będzie to mały “targ” staroci. Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary i przygotowanie dialogu, który mógłby się odbyć na targu. Każda para powinna skorzystać ze stołu ze starociami podczas swojego wystąpienia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. Z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia przedmiotów potrzebnych do ćwiczenia w fazie realizacyjnej polegającego na formułowaniu opisywaniu różnych obiektów (ich przeznaczenia, kształtu, materiału, z którego są wykonane itp.).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film może wykorzystać podczas lekcji dotyczącej kultury Francji, jak również jako uzupełnienie działu dotyczącego zakupów.