Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Tkaczyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Vivre en ville ou à la campagne ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom B1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń :
wskazuje zalety i wady życia na wsi lub w mieście;
analizuje statystyki na temat wad życia w mieście, używając odpowiedniego słownictwa i struktur;
pisze e‑mail zachęcający do życia w mieście średniej wielkości.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność tworzenia opisu,
rozwija umiejętność analizowania danych statystycznych,
rozwija umiejętność wypowiedzi pisemnych na temat miejsca zamieszkania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie, grupowanie informacji
strategie kognitywne: grupowanie, tworzenie zdań z podanych elementów, łączenie nagrania z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu
Metody/techniki nauczania
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda programowana: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
praca grupowa
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie z okładki czyli zdjęcie dzielone miasto/wieś i prosi uczniów o podanie skojarzeń, jakie to zdjęcie u nich wywołuje. Następnie prosi o wydedukowanie tematyki lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel pyta uczniów, czy spotkali się już z podobnymi rodzajami grafiki użytkowej. Zbiera od uczniów odpowiedzi na pytanie, do czego mogą służyć widoczne diagramy, infografiki oraz wyrażenia.
Przed obejrzeniem prezentacji nauczyciel prosi uczniów o skupienie się na tym, jakie wady i zalety miasta i wsi mogą być przedstawione w multimedium ich zdaniem.
Po obejrzeniu prezentacji uczniowie na forum klasy przedstawiają, jakie aspekty wsi i miasta wynotowali. Następnie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 5. z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel może przynieść i rozdać poszczególnym parom różne diagramy dotyczące życia na wsi lub w mieście lub w średnim mieście, tak aby każda grupa przedstawiła inne dane statystyczne.
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia samodzielnie.
Na zakończenie dyskusja panelowa « La ville ou la campagne ? ».
Nauczyciel prosi uczniów, by podzielili się na dwie grupy: « pour la ville » oraz « pour la campagne ». Informuje, że będą uczestniczyć w dyskusji na temat wyboru najlepszego miejsca zamieszkania. Uczniowie gromadzą argumenty dla swojej grupy na podstawie fazy realizacyjnej lekcji (ćwiczenia do Przeczytaj, prezentacja multimedialna). Nauczyciel może też rozdać uczniom karteczki z różnymi wyrażeniami z lekcji i każdy uczeń musi wykorzystać otrzymane wyrażenie. Następnie wypowiada się wybrany przez każdą z grup jeden ekspert, prezentując stanowisko swojej grupy, po czym głos może zabierać każda osoba z dwóch opozycyjnych obozów.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Różne diagramy z danymi statystycznymi dotyczącymi życia na wsi lub w mieście lub w średnim mieście.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja może posłużyć podczas lekcji, która będzie dotyczyła porównań: moins, plus… que, moins, autant de…que, itd.