Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Dans le monde de la cinématographie française
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje kultowe tytuły ze świata kina francuskiego;
powtarza i rozszerza zasób słownictwa związanego z kinem i filmami;
powtarza i rozszerza umiejętność stosowania przysłówków sposobu w zdaniach;
wyraża opinie na temat wybranych filmów.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształtuje świadomość kulturową w zakresie kina i filmów;
poznaje dorobek kulturowy Francji;
opowiada o wybranych przez siebie filmach i uzasadnia wybór.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście;
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów o różnych nośnikach: audio, pisemne, obrazy), wyszukiwanie odpowiednich struktur, porządkowanie, katalogowanie, dobieranie i zaznaczanie odpowiednich elementów, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości kulturowej w odniesieniu do innego obszaru społeczno‑kulturowego.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis,
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów,
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/tablety/smartfony z dostępem do Internetu,
tablica multimedialna/projektor multimedialny.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie burzy mózgów. W tym celu zadaje pytania: Jakie francuskie filmy znacie? Czy któryś szczególnie wam się podobał? Czy znacie nazwiska aktorów lub reżyserów pochodzących z Francji bądź z krajów frankofońskich?
Nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na tablicy, by pod koniec lekcji porównać je z tytułami i nazwiskami, które pojawiły się w lekcji.
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom plakaty różnych francuskich filmów w Internecie, opcjonalnie również wskazuje na najważniejsze nagrody filmowe we Francji (Césars) czy znane festiwale (Cannes) i krótko o nich opowiada.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przedstawia specyfikę tekstu źródłowego, tj. jego tytuł i krótki wstęp przed tekstem właściwym. Prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym oraz wykonanie ćwiczeń w części Przeczytaj.
Następnie uczniowie z pomocą nauczyciela sprawdzają swój poziom zrozumienia tekstu. Nauczyciel pyta uczniów: Czego dowiedzieliście się o historii francuskiego kina? Czy jakieś informacje były już wam wcześniej znane? Czy coś was szczególnie zdziwiło bądź zaciekawiło? Nauczyciel proponuje uczniom, by zastanowili się, jak zmieniało się francuskie kina w ciągu ostatnich 120‑130 lat, począwszy od braci Lumière aż po współczesne produkcje, a następnie pozwala im na swobodne wypowiedzi.
Nauczyciel proponuje uczniom przegląd kącika leksykalnego, skoncentrowanego na wyrażeniach związanych ze światem kina. Następnie przechodzi do omówienia kącika gramatycznego poświęconego przysłówkowi, zwłaszcza jego miejscu w zdaniu (w kontekście opowiadania o kinie). Po omówieniu obu kącików uczniowie przystępują do wykonania ćwiczeń utrwalających.
Następnie nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną poświęconą kultowym francuskim filmom w szerokim przekroju czasowym. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie wykonują zadania do multimedium, które sprawdzają zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel może również poprosić uczniów o zastanowienie się, jakiego filmu, który wydaje im się godny uwagi, zabrakło na liście w prezentacji. Ćwiczenie nr 3 może zostać wykonane ustnie w formie krótkiej debaty, w ramach której klasa wyłoni najciekawszą dla wszystkich lub dla większości propozycję filmową.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Może zaproponować wykonanie ćwiczenia nr 7 w formie ustnej zgadywanki, przy czym uczniowie nie będą wypowiadać tytułu opisywanego filmu, a zadaniem reszty grupy będzie odgadnięcie, o jaki film chodzi. W tej fazie nauczyciel może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były dla niego najbardziej interesujące, czy wzbogaciły jego wiedzę w zakresie francuskiego kina jako istotnego elementu kultury Francji. Nauczyciel może również zaproponować refleksję nad przyszłością kina francuskiego w dobie platform streamingowych.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 8 z części Sprawdź się. Można również poprosić uczniów o przygotowanie krótkiej prezentacji dotyczącej wybranych francuskich seriali.
Materiały pomocnicze:
Można użyć Internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom wybrane zwiastuny filmów bądź plakaty filmowe oraz zdjęcia najsłynniejszych francuskich aktorów (np. Jean‑Paula Belmondo czy Sophie Marceau).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Materiał zawarty w prezentacji multimedialnej może posłużyć jako uzupełnienie tematu dotyczącego spędzania czasu wolnego (propozycje filmów do obejrzenia w czasie wolnym). Prezentacja może także stanowić część lekcji na temat szeroko pojętej francuskiej kultury i jej dziedzictwa.