Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Waszau
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: À chacun son métier ! / Dla każdego jakiś zawód!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy różnych zawodów oraz typów zawodów oraz związane z nimi kompetencji,
uczy się opowiadać o różnych zawodach oraz krótko je charakteryzować,
tworzy opisy różnych zawodów wraz ze wskazaniem niezbędnych dla nich kompetencji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształtuje swoją świadomość w zakresie różnorodności rynku pracy,
dowiaduje się, jakie zawody są nietypowe oraz które są najbardziej poszukiwane (na rynku francuskim),
kształtuje umiejętność opisywania zawodu wraz z kompetencjami, które są potrzebne do jego wykonywania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie; ćwiczenia – jednokrotny i wielokrotny wybór, prawda‑fałsz, samodzielne uzupełnianie krzyżówek i tekstów, łączenie elementów (o różnych nośnikach: audio/pisemne/obrazy), wyszukiwanie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w zakresie funkcjonowania w świecie pracy
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda problemowa: metoda aktywizująca - burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne
Formy zajęć:
Praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablety/smartfony, Internet, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie proponuje uczniom zabawę aktywizującą w formie burzy mózgów. W tym celu zadaje pytanie: Jakie zawody, profesje wydają wam się interesujące? Czy znacie bądź słyszeliście o kimś, kto wykonywał jakiś niezwykły bądź rzadko spotykany zawód? Jak myślicie, jakie zawody są dziś najbardziej popularne, najczęściej wybierane przez młodych ludzi?
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom, przy pomocy Internetu oraz tablicy interaktywnej, zdjęcia ilustrujące wybrane przez siebie zawody oraz podaje ich nazwy w j. francuskim, prosząc przy tym o wskazanie, jakie kompetencje mogą być potrzebne do ich wykonywania. W tym momencie zajęć może omówić z uczniami wyrażenia z kącika leksykalnego potrzebne do omawiania umiejętności potrzebnych w danym zawodzie.
Faza realizacyjna:
Po wspólnej refleksji w fazie wprowadzającej, uczniowie o samodzielne zapoznają się z tekstem źródłowym oraz rozwiązują przypisane do niego ćwiczenia.
W dalszej kolejności uczniowie, z pomocą nauczyciela, sprawdzają swój poziom zrozumienia tekstu. Nauczyciel może zapytać uczniów: Jakie niezwykłe zawody poznaliście? Który z nich wydaje wam się najciekawszy bądź najmniej ciekawy? Czy któryś z nich zainteresował was na tyle, że moglibyście go wykonywać w przyszłości? Nauczyciel może również przedstawić uczniom inne, wybrane przez siebie propozycje „niezwykłych” zawodów.
Po tej części, nauczyciel proponuje uczniom krótki kącik leksykalny, poświęcony słownictwu związanemu z typami profesji/zawodów oraz kompetencjami potrzebnymi, by je wykonywać. Po omówieniu części teoretycznej uczniowie przystępują do wykonania ćwiczeń utrwalających.
W dalszej kolejności nauczyciel proponuje zadanie multimedialne, tj. odsłuchanie pliku audio w formie fragmentu audycji radiowej. Po wysłuchaniu pliku audio, uczniowie realizują ćwiczenia związane z formą multimedialną, sprawdzające zrozumienie zaprezentowanych treści. Nauczyciel zachęca uczniów do refleksji nad popularnymi i poszukiwanymi zawodami w Polsce bądź zawodami, które według nich mogą w niedalekiej przyszłości stać się bardzo popularne i potrzebne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę nabytą przez uczniów, proponując wybrane przez siebie ćwiczenia z części Sprawdź się. Nauczyciel może również rozwinąć ćw. 7 i poprosić uczniów o pracę w parach i przygotowanie w ten sposób propozycji (ogłoszeń, propozycji pracy) różnych innych „niezwykłych” zawodów, po czym pary losują jedno z takich ogłoszeń i próbują opisać dany (wylosowany) zawód w takiej samej formie, jak wskazano w poleceniu do ćwiczenia. W tej fazie nauczyciel może również poprosić jednego z uczniów, by określił, które elementy i treści lekcji były dla niego najbardziej interesujące, czy wzbogaciły jego wiedzę na różnych możliwości wyboru drogi zawodowej. Nauczyciel może również poprosić uczniów o własną refleksję i krótką debatę nt. potrzebnych zawodów, które doświadczają poważnych braków kadrowych.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i/lub 8. z katalogu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Można użyć Internetu oraz tablicy interaktywnej, by zaprezentować uczniom zdjęcia zawodów na początku lekcji. Można także poszukać online krótkich filmów prezentujących wybrane profesje.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał zawarty w pliku audio może posłużyć do uzupełnienia wcześniejszych lekcji rozwijających słownictwo z zakresu świata pracy.