Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Marciniak
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Un grand bonjour de …
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
systematyzuje i utrwala słownictwo związane z opisem miejsca, pogody, doznań gastronomicznym i podróżowaniem,
przypomina sobie użycie przyimków przed nazwami geograficznymi,
pisze pozdrowienia na kartkę pocztową.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości przez rozmowę na tematy dotyczące podróży,
nabywa umiejętności komunikacyjne pisania pozdrowień na kartce pocztowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, grupowanie, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja.
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: burza mózgów, dyskusja w małych grupach
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach, w mini grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przynosi na zajęcia kilka kartek pocztowych, prezentuje je uczniom i zadaje pytanie: Quel est le sujet de notre cours ?, a następnie podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel przechodzi do pracy z Coin communication. Prosi uczniów o zapoznanie się z listą słów, w razie potrzeby odpowiada na pytania. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1, 4, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Propozycja aktywnego wykorzystania słownictwa z kącika komunikacyjnego: nauczyciel wyświetla slajd przedstawiający różne miejsca. Uczniowie pracują w parach/małych grupach: jedna z osób opisuje miejsce, a reszta zespołu zgaduje, o którym miejscu jest mowa. Następnie wspólnie wybierają miejsce, w którym chcieliby spędzić wakacje i uzasadniają odpowiedź.
Praca z kącikiem gramatycznym: uczniowie zapoznają się z wyjaśnieniami i wykonują ćwiczenia 2 i 3 z sekcji Sprawdź się.
Praca z katalogiem: po zapoznaniu się z materiałem multimedialnym i wykonaniu ćwiczeń 1 i 2 (sprawdzających zrozumienie), uczniowie w parach odpowiadają na pytanie w ćw. 3 (mogą wybrać kilka destynacji).
Wypowiedź pisemna: uczniowie wykonują ćw. 6 przygotowujące do wypowiedzi pisemnej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o przejrzenie notatek i dokończenie zdań:
Dziś nauczyłem/am się…
Słowa, które powinienem/powinnam zapamiętać, to…
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 w sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może posłużyć do powtórzenia miejsc, w których jednym z obowiązujących języków jest język francuski. Pocztówki można wykorzystać również podczas lekcji dotyczących podróży i/lub form spędzania wolnego czasu.