Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Florina a l’air superbe
Grupa docelowa: Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
wykorzystuje zaimki przymiotne dzierżawcze do opisywania wyglądu swojego i innych osób,
ustnie i pisemnie przedstawia opis siebie i innych osób (włosy, oczy, wzrost, sylwetka).
Cele motywacyjne:
uświadomienie uczniom, że dotychczas zdobyta wiedza w zakresie języka francuskiego pozwala im na tworzenie coraz dłuższych i kompleksowych wypowiedzi ustnych i pisemnych wzbogaconych o nowe informacje (wygląd).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (powtarzanie, przepisywanie, odtwarzanie),
strategie kognitywne (praca z ćwiczeniami, łączenie, grupowanie, przenoszenie elementów na ilustracje)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, czytanka
metody eksponujące: prezentacja multimedialna
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: przy użyciu komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, zdjęcia różnych osób (np. na wolnej licencji z internetu), zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję i informuje uczniów, że opisze im siebie. Po kolei, wskazując na cechy swojego wyglądu, wyraźnie wypowiada opis, np. pokazując na włosy – J’ai les cheveux blonds et bouclés. Jeśli w klasie znajdzie się osoba z podobną cechą, nauczyciel na nią wskazuje i prosi o powtórzenie zdania.
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem: nauczyciel prosi, aby uczniowie samodzielnie odczytali dialog, a następnie w parach rozwiązali ćwiczenia. W trakcie pracy mogą korzystać z ilustracji pomocniczych zawartych w e‑materiale.
W dalszej kolejności nauczyciel prosi, aby uczniowie ponownie przyjrzeli się tekstom i spróbowali wywnioskować, w jaki sposób można mówić o wyglądzie – za pomocą jakich czasowników/konstrukcji. Następnie zwraca uwagę uczniów na tabelę, w której podane są przykłady opisu osób za pomocą czasowników avoir i être.
Praca z multimedium: uczniowie proszeni są o stworzenie małych grup i zapoznanie się z prezentacją multimedialną, a także rozwiązanie ćwiczeń do niej. Nauczyciel może każdej grupie zadać do wykonania jedynie część prezentacji (np. 2 postaci). W takim wypadku po zakończeniu pracy uczniowie na forum klasy wymieniają się odpowiedziami na poszczególne pytania, tłumacząc kolegom/koleżankom, dlaczego wybrali takie rozwiązanie (np.Anne‑Marie n’a pas de rides. Elle a les rides).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej (użycie struktur potrzebnych do opisania wyglądu). Prezentację można wykorzystać również podczas innych lekcji, na których pojawia się element opisywania osób/postaci.