Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Les paysage d'outre‑mer
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i wzbogaca słownictwo związane z geografią i środowiskiem naturalnym,
przypomina sobie i utrwala wiadomości na temat francuskich departamentów i terytoriów zamorskich,
powtarza zasady dotyczące miejsca przymiotnika w zdaniu,
opisuje wybrany krajobraz.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości świata oraz rozwija swoją kreatywnosć.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji;
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem;
strategie kompensacyjne: wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: opis i wyjaśnienie;
metoda aktywizująca: blended learning.
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne: komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje uczniom fotografie zamorskich krajobrazów francuskich i pyta, czy takie pejzaże mogą się znajdować we Francji. Zapisuje na tablicy słowo OUTRE‑MER i pyta uczniów o skojarzenia z tym hasłem. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy. Zachęca uczniów do przypomnienia sobie nazw francuskich departamentów i regionów zamorskich. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel pyta uczniów, co będzie, ich zdaniem, celem tej lekcji. Nauczyciel uzupełnia i komentuje propozycje uczestników lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach, analizując i utrwalając słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel upewnia się, że każde ze słów zostało poprawnie zrozumiane: podaje opisy znaczenia, pyta uczniów o polskie odpowiedniki. Ćwicz. 4 może zostać zrealizowane w formie indywidualnego zadania na czas.
Nauczyciel może zaproponować ćwiczenie utrwalające wzorowane na grze Tabu. Uczniowie opracowują najpierw karty z nazwami elementów krajobrazu. Opisują dany element, decydując o tym, jakich słów nie można potem użyć w trakcie gry. Przykład karty: SOMMET (montagne, grimper, randonnée). Pozostali uczniowie odgadują hasła.Następnie nauczyciel przypomina zasady rządzące miejscem przymiotnika w grupie rzeczownika. Wraz z uczniami omawia planszę z części Rappel grammatical oraz proponuje wykonanie ćwicz. 5 przez chętnych uczniów na forum klasowym. W tym momencie może również zaprezentować na tablicy interaktywnej wybrane pejzaże Paula Gauguina. Uczniowie wybierają jeden z nich, krótko opisują, korzystając z wyrażeń z Rappel lexical. Pozostała część klasy zgaduje, który z obrazów został opisany.
W części multimedialnej uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują indywidualnie przypisane do niego ćwiczenia. Wypowiedzi z ćwicz. 3 mogą następnie posłużyć do zainscenizowania dialogów w biurze turystycznym, w których jedna z osób gra rolę turysty i opisuje swoje oczekiwania względem kierunku podróży, a druga jako agent turystyczny dobiera z katalogu odpowiednią lokalizację.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części Sprawdź się i wykonują samodzielnie zadania 1‑6. Porównują swoje odpowiedzi, w celu przećwiczenia wymowy odczytują je potem na głos.
Na zakończenie zajęć nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące, które ułatwią im wykonanie zadań domowych:
Quels éléments du paysage maritime/montagneux pouvez‑vous nommer ?
Quels endroits de la France d’outre‑mer aimeriez‑vous visiter et pourquoi ?
Quels sont les traits caractéristiques que les départements et régions d’outre‑mer ont en commun ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
fotografie zamorskich krajobrazów lub zwierząt żyjących w zamorskich terytoriach Francji w wersji papierowej lub elektronicznej, reprodukcje pejzaży Paula Gauguina, kartoniki do gry w Tabu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane podczas lekcji dotyczącej podziału administracyjnego Francji lub ukształtowania terenu. Katalog może posłużyć również jako urozmaicenie lekcji dotyczącej podróży.