Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Trusewicz‑Michalska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny – j. francuski
Temat lekcji:
Passer un entretien d’embauche
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala i powtarza tworzenie trybu przypuszczającego conditionnel présent oraz poznaje tryb conditionnel passé;
rozumie i odpowiada na standardowe pytania zadawane podczas rozmowy o pracę;
zadaje pytania dotyczące warunków pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja ciekawość dotyczącą sposobu rekrutacji do pracy w krajach francuskojęzycznych;
rozwija umiejętność autoprezentacji;
rozwija umiejętność uzyskiwania informacji w praktycznych sytuacjach życiowych;
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy;
rozwija kompetencje społeczne podczas pracy w grupach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, nowe słowa w znanym kontekście;
strategie kognitywne: łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda – fałsz, wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, wybór właściwego streszczenia;
strategie kompensacyjne: odgadywanie słów i wyrażeń podczas słuchania lub czytania, używanie synonimów lub wyrażeń bliskoznacznych.
Metody/techniki nauczania:
podające: praca z tekstem źródłowym;
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
programowe: przy użyciu komputera.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania, czy uczniowie mieli już kiedyś okazję pracować. Prowadzący(-a) pyta uczniów, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie licealiści/studenci. Nauczyciel prosi uczniów, by w oparciu o własne doświadczenie lub wiedzę opisali, w jaki sposób wygląda proces rekrutacji do pracy. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z tekstem źródłowym i w parach rozwiązują dotyczące go ćwiczenia.
W dalszej kolejności uczniowie pracują w małych grupach i na podstawie tekstu źródłowego oraz własnej wiedzy tworzą słowniczki zawierające słownictwo dotyczące czterech kategorii: 1. synonimy słowa praca, 2. słownictwo związane z procesem rekrutacji, 3. słownictwo dotyczące warunków zatrudnienia oraz 4. słownictwo związane z kompetencjami zawodowymi. Następnie nauczyciel prosi o porównanie ich z mapą myśli z Coin lexique wyświetloną na tablicy multimedialnej i znalezienie różnic i brakujących słów. Uczniowie wspólnie próbują odgadnąć znaczenie nowych słów. Nauczyciel potwierdza znaczenie lub podaje definicje po francusku.
Kolejnym etapem jest praca z Coin grammaire. Nauczyciel wprowadza na przykładzie zdań z tekstu źródłowego i pierwszej tabeli z Coin grammaire zasadę stosowania trybu warunkowego do przedstawiania informacji niepewnych bądź niepotwierdzonych. Dalej przedstawia zasadę tworzenia trybu conditionnel passé, wyświetlając ją na tablicy interaktywnej. Prosi o indywidualne wykonanie ćwiczenia 6 na rozpoznawanie informacji z użyciem conditionnel présent i conditionnel passé.
Następnie uczniowie mają za zadanie zredagować w parach jedną niepotwierdzoną informację z życia szkoły lub klasy z użyciem trybu conditionnel présent i jedną z użyciem conditionnel passé. Chętni uczniowie czytają ułożone przez siebie zdania, a klasa włącza się w ewentualną korektę.
Kolejnym etapem jest praca z multimedium. Nauczyciel odtwarza nagranie, a uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenia sprawdzające jego zrozumienie.
Następnie uczniowie pracują w małych grupach. Nauczyciel prosi o zredagowanie po francusku, w oparciu o usłyszaną rozmowę i własne doświadczenia i wyobrażenia, krótkich dialogów, które mogą mieć miejsce podczas rozmowy rekrutacyjnej. Po ich zapisaniu odgrywają scenki przedstawiające spotkanie potencjalnego pracodawcy z kandydatem do pracy (praca w kawiarni, kuchni restauracyjnej, sklepie etc.)
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta, jakie wyrażenia uczniowie zapamiętali z lekcji i w jakich sytuacjach mogą one im przydać się w przyszłości.
Praca domowa: Nauczyciel zadaje wybrane zadania z części Sprawdź się lub z części Coin lexique i Coin grammaire.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wykorzystać multimedium jako inspirację do przygotowania scenek sytuacyjnych, które odegrają w klasie.