Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: Język francuski
Temat zajęć: Enfin le weekend !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
Kompetencje cyfrowe,
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
Kompetencje matematyczne (analiza i szacowanie wyników ankiety).
Cele operacyjne:
Poprzez pracę z tekstem źródłowym uczeń wzbogaci swoje słownictwo potrzebne do swobodnego opisu sposobów spędzania czasu wolnego, a także nauczy się analizować wyniki sondaży.
Poprzez katalog interaktywny uczeń zapozna się z różnymi formami spędzania czasu wolnego.
Materiał gramatyczny wprowadzony na lekcji pozwoli uczniowi swobodnie opisywać częstotliwość wykonywania różnych czynności w czasie wolnym, rozmawiać z innymi osobami o różnych sposobach spędzania czasu wolnego a także analizować i przedstawić wyniki sondaży i ankiet.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń doskonali umiejętności przedstawiania regularności, z jaką wykonuje różne czynności.
Uczeń rozwija umiejętności analityczne i porównawcze.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, łączenie obrazu z nagraniem, analiza danych językowych, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do Internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy).
Nauczyciel pyta uczniów, czy mają w tygodniu dużo czasu wolnego.
Uczniowie zapoznają się z grafiką wprowadzającą do tematu.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Czytają treść i analizują infografikę do niej dołączoną.
W oparciu o dotychczasową wiedzę uczniowie próbują domyślić się znaczenia nowych słów. Jeśli zachodzi taka potrzeba, szukają ich w słowniku.
Uczniowie wykonują polecenia dołączone do tekstu źródłowego.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadań.
Uczniowie zapoznają się z grafiką - leksyką dołączoną do bloku tekstowego.
Uczniowie wykonują polecenia związane z grafiką.
Uczniowie analizują tabelę gramatyczną.
Uczniowie wykonują ćwiczenia gramatyczne dołączone do materiału gramatycznego.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywanych zadań.
Uczniowie przechodzą do realizacji materiału multimedialnego. Zapoznają się z treściami z katalogu, a następnie wykonują ćwiczenia do multimedium.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywanych zadań, wybierając losowo poszczególnych uczniów, wyjaśnia wątpliwości powstałe w trakcie wykonywania zadań.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości: zadaje uczniom pytania o ich sposoby spędzania czasu wolnego, par ex: Quels sont tes passe‑temps préférés? Tu joues souvent à la console? Combien de fois par semaine tu fais du sport? Est‑ce que tu vas au musée de temps en temps ? etc.
Na sam koniec uzupełnia wcześniej zebrane informacje poprzez ponowną analizę diagramów gramatyczno‑leksykalnych.
Praca domowa:
Gdy uczniowie nie zdążą wykonać w klasie zadania 8 mogą je wykonać w domu i przedstawić na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może posłużyć uczniowi jako materiał powtórkowy przed testem z działu.