Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Il y a une nouvelle dans la classe
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i potrafi zastosować przymiotniki nouveau, beau, vieuxw rodzaju męskim i żeńskim liczby pojedynczej i mnogiej,
potrafi zaprezentować się, podać swoje dane, opowiedzieć o swoich upodobaniach,
potrafi przedstawić inne osoby, podać cechy charakteru, opowiedzieć o ich upodobaniach.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń
kognitywna
kompensacyjna
współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym
Metody/techniki nauczania
WebQuest
konektywizm
kognitywna
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach,
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Podaje temat i cele lekcji. Wyjaśnia, że początek roku szkolnego we Francji nazywa się la rentrée i, tak samo jak w Polsce, tego dnia nie ma jeszcze zajęć.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do bloku tekstowego. Pyta uczniów czy znają serię o Mikołajku, czy ktoś czytał książkę lub oglądał film. Pyta o imiona kolegów Mikołajka, ewentualnie wymienia: Alcesta, Ananiasza, Kleofasa, Gotfryda, Rufusa, Maksencjusza, Joachima, Euzebiusza i Jadwinię. Nauczyciel wprowadza uczniów do części tekstowej, prosi o przeczytanie tekstu, sprawdza jego zrozumienie, objaśnia nieznane słowa i zwroty. Następnie prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do tekstu. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi.
Następnie nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Prosi uczniów o przypomnienie zasad tworzenia rodzaju żeńskiego przymiotników, ewentualnie podaje przykłady przymiotników, które pojawiły się w tekście, a następnie wprowadza formy trzech przymiotników: nouveau, beau, vieux. Zwraca uwagę na poprawną wymowę, prosi o powtórzenie grupowo i indywidualnie.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do części gramatycznej. Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel przechodzi do części Multimedium. Uczniowie wysłuchują nagrania, a następnie wykonują ćwiczenia do tej części lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Jeden z uczniów w grupie mówi o koleżance/koledze nie podając imienia. Wymienia przymiotniki opisujące ucznia oraz mówi o jego upodobaniach. Zadaniem grupy jest odgadnięcie o kim mowa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 7 i 8 – które są ćwiczeniami otwartymi.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako przypomnienie słownictwa związanego z przedstawianiem, prezentacją lub być materiałem stanowiącym bazę do ćwiczeń w rozumieniu ze słuchu lub mówieniu.