Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Jadwiga Listwan
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
Les médecines douces
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
poszerza słownictwo z zakresu medycyny alternatywnej,
wyraża opinię na temat medycyny alternatywnej i wyjaśnia, w jakich przypadkach z niej korzysta,
udziela rad.
Cele motywacyjne:
Zaspokaja potrzebę ciekawości z zakresu rodzajów (metod i praktyk) medycyny alternatywnej. Wyjaśnia, z jakiej terapii medycyny komplementarnej skorzystałby.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: łączenie w pary, prawda fałsz, jednokrotny/wielokrotny wybór, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Quels exemples de la médecine douce connaissez‑vous ? Po wysłuchaniu wypowiedzi uczniów, nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach oraz z całym zespołem klasowym w celu utrwalenia słownictwa z kącika leksykalnego.
Nauczyciel przygotowuje karteczki z nazwami typowych schorzeń (z kącika leksykalnego), na przykład: mal de dos, mal detête, entorse, insomnie, etc. Uczeń, który wylosował karteczkę, pokazuje przy pomocy gestów i mimiki dane schorzenie. Uczeń, który odgadł nazwę schorzenia, otrzymuje 1 punkt.
Uczniowie dostają tabliczki sucho ścieralne z mazakiem (możliwe do zmazania) lub kartki papieru i kolorowe kredki. Uczeń zaczynający kolejkę mówi słowo z kącika leksykalnego (huile essentielle, plante, aiguille, etc.), a druga rysuje dane pojęcie. Jeśli rysunek jest poprawny, uczeń otrzymuje 1 punkt. Można też zrobić odwrócenie zadania, to jest: uczeń rysuje jakieś pojęcie z kącika leksykalnego, a druga osoba zgadnie, co to jest (coś jak Kalambury).
Punkty otrzymane w czasie zajęć mogą posłużyć do pochwały/oceny za aktywność.
Nauczyciel proponuje pracę z ebookiem oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Est‑ce que les médecines alternatives et complémentaires sont populaires en Pologne ? Quelles pratiques le plus ?
A quelle médecine douce faites‑vous recours ? Pourquoi ? Dans quels cas ?
Avez‑vous confiance en la médecine douce ? Pourquoi ?
Quelles autres médecines alternatives (que celles présentées dans le Multimédia) connaissez‑vous ? Donnez des exemples.
De quoi avez‑vous peur en médecine alternative ?
Praca domowa:
Ćw. 7‑8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
kartki/ tabliczki suchościeralne, pisaki, kredki, karteczki z nazwami pojęć
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do pracy na temat problemów zdrowotnych człowieka, typowych chorób w zależności od pory roku oraz metod leczenia. Można też powtórzyć części ciała człowieka.