Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: La salade de fruits
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane owoce,
redaguje prosty przepis kulinarny,
stosuje słownictwo związane z przygotowaniem prostego dania,
stosuje formy trybu rozkazującego w twierdzeniu i przeczeniu.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje nazwy owoców oraz potrafi sformułować spójny tekst pisemny z zastosowaniem trybu rozkazującego, co pozwoli mu na formułowanie próśb, rad oraz poleceń.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, tabele leksykalne i gramatyczne),
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, pytania testowe, wybór prawidłowej opcji w tekście, prawda‑fałsz),
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis, czytanka,
metody programowane: z użyciem komputera,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów w języku francuskim. Prosi ucznia/uczennicę o przeczytanie ciekawostki, a następnie zwraca się do całej klasy, pytając, czy wiedzą, jaki owoc jest najpopularniejszy w Polsce.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają nazwy jakichś owoców po francusku, zwłaszcza tych, które powtarzają się w innych znanych im językach obcych (banan, melon, ananas).
Następnie zaczyna lekcję od przeczytania krótkiego tekstu czytanki, wskazując uczniom występujące tam nazwy owoców i powiązane z nimi kolory.
Odwołuje uczniów do kącika leksykalnego w sekcji Przeczytaj. Uczniowie odsłuchują i powtarzają nowo poznane słowa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie w parach odpytują się ze znajomości nazw owoców: jeden uczeń rysuje owoc, a drugi podaje jego nazwę. Potem zamieniają się rolami.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do bloku tekstowego, następnie nauczyciel prosi wskazanych uczniów o podanie odpowiedzi.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na użycie trybu rozkazującego w dialogu. Uczniowie powinni rozpoznać tryb i nazwać go ze względu na podobieństwo w jego konstrukcji i kontekście użycia do innych znanych im języków. Nauczyciel pyta uczniów o różnicę między trybem rozkazującym a oznajmującym. Uczniowie podają przykłady w formie twierdzącej i przeczącej, a następnie analizują grafikę w Kąciku gramatycznym.
Uczniowie analizują zamieszczone przykłady i wykonują ćwiczenia do części gramatycznej. Ćwiczenie siódme mogą wykonać w parach, dodając przykłady i ćwicząc je ustnie: jedna osoba podaje odmieniony czasownik w liczbie mnogiej trybu rozkazującego, druga podaje liczbę pojedynczą oraz bezokolicznik, potem następuje zamiana ról.
Nauczyciel przechodzi do prezentacji multimedialnej z przepisem na sałatkę owocową. Zwraca uwagę na formy trybu rozkazującego użyte w przepisie, a także na nazwy owoców. Uczniowie pracują w parach: próbują odtworzyć kolejność czynności pokazanych w prezentacji w trybie oznajmującym oraz rozkazującym. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia do tej części lekcji. Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1‑6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia/obrazki z wprowadzanymi owocami, ewentualnie prawdziwe owoce.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw owoców oraz trybu rozkazującego.