Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Rynduch
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
De la maternelle au bac
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przypomina sobie słownictwo związane ze szkołą,
porządkuje posiadane informacje nt. francuskiego systemu edukacji,
opowiada o swojej edukacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość dotyczą życia rówieśników we Francji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda aktywizująca: dyskusja za i przeciw;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach, w mini grupach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakich przedmiotów się uczą oraz po ile godzin: Quelles matières étudiez‑vous à l’école ? Combien d’heures par semaine ? Po wysłuchaniu wypowiedzi wybranych uczniów podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikiem Coin lexical i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Przez cały czas mogą korzystać ze słownika. Nauczyciel weryfikuje poprawność wykonania zadań.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie przedmioty uczniowie lubią najbardziej, a jakich nie lubią i dlaczego oraz które z przedmiotów są najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. Uczniowie udzielają odpowiedzi w języku francuskim.
Uczniowie, pracując w parach, zapoznają się z kącikiem Rappel grammatical, który jest poświęcony zaimkom przymiotnym nieokreślonym. Do każdej kategorii podanej na grafice starają się dodać dwa własne przykłady, które następnie prezentują na forum klasy.
Kolejnym etapem jest praca z multimedium. Nauczyciel odtwarza nagranie, a uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenia sprawdzające jego zrozumienie.
Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie dobrze wykonali zadania.
Nauczyciel podaje przygotowane wcześniej karteczki ze słowami z lekcji. Uczniowie mają za zadanie podanie ich definicji tak, aby reszta klasy mogła zgadnąć, o jakie słowo chodzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta, jak uczniowie wspominają swoją szkołę podstawową.
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
ćwiczenia 7 i 8 z części lekcji Sprawdź się
Materiały pomocnicze:
Karteczki ze słówkami z lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego z różnymi etapami życia ucznia. Może być też inspiracją do rozmowy o powodach trudności w nauce.