Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: À la FNAC
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje czas futur simple;
opowiada o wydarzeniach, które wydarzą się w przyszłości, używając czasu futur simple;
nazywa działy sklepu i produkty (na przykładzie francuskiej sieci FNAC);
wybiera w sklepie odpowiedni prezent dla kolegi/koleżanki;
utrwala czas futur proche.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, rozmowa kierowana, wyjaśnienia;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, praca z materiałami audiowizualnymi;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji, pytając, czy uczniowie znają francuską sieć sklepów FNAC. W razie potrzeby udziela wyjaśnień. Pyta, jakie artykuły można tam kupić.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym - czytają tekst, a nauczyciel sprawdza stopień jego zrozumienia.
Uczniowie pracując w parach, odpowiadają na pytania, po czym na forum klasy prezentują odpowiedzi.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Objaśnia budowę czasu przyszłego prostego le futur simple. Podaje przykład odmiany oraz czasowniki, które odmieniają się nieregularnie.
Nauczyciel prosi wskazanych uczniów o odmianę wybranych czasowników (regularnych i nieregularnych) na tablicy.
Następnie nauczyciel przypomina budowę i zastosowanie czasu przyszłego bliskiego le futur proche.
Nauczyciel prosi o wykonanie poleceń do tej części lekcji.
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości.
Uczniowie zapoznają się samodzielnie z mapą interaktywną i w parach wykonują polecenia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie sprawdzają poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Następnie nauczyciel proponuję odegranie scenki na podobieństwo tej z części Przeczytaj: chętni/wskazani uczniowie prowadzą rozmowę, w której dyskutują o wyborze i zakupie prezentu, np. dla kolegi/koleżanki, brata/siostry, rodzica. Nauczyciel może zasugerować preferencje osoby, dla której będzie kupowany prezent aby nakierunkować uczniów na pomysły.
Ćwiczenie 7. Uczniowie czytają na forum klasy przygotowane teksty.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa: Ćwiczenie 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Mapa interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu do poszerzenia zasobu słownictwa.