Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Les Français au travail
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
utrwala zastosowanie przymiotników rodzaju męskiego i żeńskiego określających cechy charakteru,
utrwala słownictwa dotyczącego pracy,
opisuje różne typy pracowników.
Cele motywacyjne
Zaspokaja potrzebę ciekawości (dowiaduje się, jak funkcjonują pracownicy w firmach francuskich). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat cech charakteru potrzebnych w konkretnych sytuacjach.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja,
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Następnie pyta czy zastanawiają się czasem nad swoim przyszłym zawodem. Pokazuje uczniom fotografie (ludzie w pracy) i prosi o opisanie ich odpowiadając na pytania : Où les personnes sont‑elles ? Que font‑elles ? Przykładowe fotografie:
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/03/14/03/20/woman-2141808__480.jpg
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/09/16/14/33/electrician-2755683__480.jpg
https://cdn.pixabay.com/photo/2016/11/22/19/33/asian-cuisine-1850233__480.jpg
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/05/19/12/38/entrepreneur-2326419__480.jpg
Następnie pyta, jakie są ich przypuszczenia dotyczące jakości pracy tych osób: Selon vous, ces personnes sont‑elles de bons ou mauvais employés ? Aiment‑elles travailler ? Słowa kluczowe, pojawiające się w wypowiedziach uczniów, mogące mieć związek z tematem lekcji, są zapisywane na tablicy.
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (męski i żeński rodzaj przymiotników) na przykładach przymiotników zawartych w Coin lexique.
Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z katalogiem multimedialnym. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Następnie nauczyciel pyta uczniów, jacy muszą być ludzie wykonujący podane przez nauczyciela zawody.
Potem uczniowie pracują w parach. Uczniowie wyobrażają sobie jakie cechy powinny mieć osoby wykonujące oryginalne zawody, na przykład: nettoyeur de scènes de crime, testeur de jeux vidéos, styliste culinaire, personal shopper, pousseur dans le métro.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań podsumowujących:
Quel métier voudriez‑vous faire ? Pourquoi ?
Pensez‑vous être prédisposé à faire cette profession ? Quelles sont les qualités qui vous seraient utiles ?
Quelles professions ne voudriez‑vous surtout pas effectuer ? Pourquoi ?
Quels traits de caractère faut‑il avoir pour être un bon élève ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału -pisemnie.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog multimedialny może posłużyć do stworzenia testu psychologicznego dotyczącego predyspozycji do wykonywania jakiegoś zawodu, do bycia dobrym uczniem lub bycia dobrym pracownikiem.