Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Kinga Mądraszewska
Temat zajęć: Le savoir‑vivre au restaurant
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I, liceum/technikum, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza leksykę dotyczącą spożywania posiłku w restauracji,
nazywa zachowania uprzejmie i nieuprzejme związane z przebywaniem w restauracji,
opisuje zasady, których należy przestrzegać, aby wykazać się dobrymi manierami w restauracji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poszerza swoją wiedzę na temat etykiety i savoir‑vivre’u, którą następnie może wykorzystać w życiu codziennym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słowa‑klucze, znane słowa w nowym kontekście;
strategie kognitywne: test wyboru, ocena prawdziwości zdań, grupowanie wyrażeń, łączenie podpisu z ilustracjami, uzupełnianie tekstu, wybór prawidłowej opcji w tekście;
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ich podobieństwa do innych języków.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, praca z nagraniem dźwiękowym;
metoda aktywizująca: ćwiczenia przedmiotowe, scenki;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy często spożywają posiłki poza domem. Dopytuje, czy lubią taką formę spędzania wolnego czasu. Następnie może pokazać uczniom zdjęcia rozmaitych sposobów ułożenia sztućców na talerzu i zapytać, z czym się to wiąże (naprowadza uczniów na takie słownictwo, jak: règles, culture, étiquette). Jeśli uczniowie nie są w stanie odpowiedzieć po francusku, nauczyciel zachęca ich do udzielenia odpowiedzi w języku polskim, a następnie proponuje uczniom wersję w języku francuskim. Następnie prosi uczniów o przeczytanie ciekawostki do lekcji i odpowiedź na pytanie, czy zwracają uwagę na układ sztućców, gdy sami jedzą w restauracji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu źródłowego i wykonanie do niego ćwiczeń w parach. Następnie uczniowie łączą się w czwórki i sprawdzają wzajemnie odpowiedzi. W razie nieporozumienia nauczyciel wyjaśnia problematyczne kwestie.
Nauczyciel przygotowuje uczniów do pracy z multimedium. Zapowiada dwukrotne odtworzenie dłuższego nagrania dźwiękowego. Prosi uczniów, by przed odsłuchem zapoznali się z treścią poleceń i podjęli próbę rozwiązania ich w trakcie słuchania dialogu.
Po dwukrotnym odtworzeniu audiobooka nauczyciel prosi wybranych uczniów o podanie odpowiedzi do poleceń. Każdorazowo uczeń ma odczytać z transkrypcji fragment, na podstawie którego udzielił odpowiedzi na dane pytanie. Pozostali uczestnicy lekcji weryfikują swoje odpowiedzi, a także – jeśli zajdzie taka konieczność – korygują odpowiedzi kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia z części Sprawdź się, a następnie konsultują poprawność odpowiedzi w parach. W razie wątpliwości proszą o radę inną parę, a w przypadku braku porozumienia zagadnienie wyjaśnia nauczyciel.
Na zakończenie nauczyciel proponuje mini‑zabawę w odgrywanie scenek. Dwóch chętnych uczniów odgrywa scenkę spożywania posiłku w restauracji. Wcześniej para uzgadnia, jakie zachowania przedstawią, które z nich będą zaliczały się do uprzejmych, a które do nieuprzejmych. Odgrywają scenkę, a pozostali uczestnicy lekcji mają za zadanie opisać, które zachowanie były przejawem dobrych manier (np. dyskretna rozmowa, symulowanie rozkładania serwetki na kolanach), a które ich braku (np. pstrykanie palcami). Jeśli wystarczy czasu, zabawę można powtórzyć kilkakrotnie z udziałem różnych uczniów.
Praca domowa:
Ćw. 7 - 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia przedstawiające symboliczny układ sztućców na talerzu w restauracji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może stanowić urozmaicenie i rozszerzenie lekcji dotyczącej dialogu z kelnerem w restauracji. Można go również wykorzystać podczas rozmaitych lekcji dotyczących kultury, jak również życia społecznego. Nagranie może okazać się również przydatne podczas lekcji powtórzeniowej dotyczącej udzielania porad.