Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Visitons le plus somptueux des châteaux
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II, poziom A2
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala i poszerza słownictwo związane z miejscami historycznymi;
używa w wypowiedziach stopnia najwyższego przymiotników;
opisuje wybrane miejsce hostoryczne.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
polepsza umiejętność tworzenia opisów miejsc;
poszerza wiedzę o zabytkach, kulturze i historii Francji;
uczeń rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się
pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania
podające: opis , czytanka, plan,
programowe: z użyciem komputera,
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie miejsca historyczne do tej pory zwiedzali. Prezentuje uczniom planszę Les monuments historiques z Kącika leksykalnego, pyta, czy chcieliby do niej dodać inne przykłady.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenia 1 -3.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Nauczyciel prosi o przyjrzenie się planszy w Powtórce z gramatyki. Prosi uczniów o znalezienie w tekście czytanki przykładów stopnia najwyższego przymiotników. Wybrani lub chętni uczniowie wykonują ćwiczenie 5 na tablicy interaktywnej.
Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom strukturę wypowiedzi opisującej miejsce na podstawie planszy z Kącika leksykalnego. Uczniowie wykonują ćwicz. 4 w grupie, na forum klasowym.
Przed przystąpieniem do prezentacji multimedialnej nauczyciel pyta uczniów, jakiego słownictwa można oczekiwać podczas zwiedzania zabytku z audioprzewodnikiem. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy, po czym porównuje je wraz z nimi ze słownictwem z Kącika leksykalnego.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują samodzielnie zad. 1 oraz 3. Zad. 2 może zostać wykonane w grupie, na forum klasy. Wypowiedzi z zad. 3 mogą następnie zostać użyte do zagadek na podstawie fotografii. W tym celu nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w internecie fotografii przedstawiającej opisywany przez niego zabytek. Wszystkie fotografie prezentuje na tablicy multimedialnej. Chętni uczniowie czytają przygotowane części opisów wybranych miejsc bez podawania ich nazw. Reszta klasy ma zadanie zgadnąć, która z fotografii przedstawia czytany opis.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części ćwiczeń interaktywnych w części Sprawdź się. Wykonują samodzielnie zad. 1 - 5. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych uczniów o przeczytanie na głos rozwiązań zad. 3 i/lub 5. Do wykonania zad. 6 nauczyciel może podzielić uczniów na kilkuosobowe grupy. Uczniowie porównują rozwiązania zadania z różnych grup i wyjaśniają ewentualne różnice w odniesieniu do planu wypowiedzi proponowanego w Kąciku leksykalnym.
Następnie uczniowie pracują nad zad. 7. Uzyskane w nim wypowiedzi mogą następnie zostać wykorzystane do klasowej dyskusji na temat zabytku historycznego, który mógłby pretendować do tytułu ulubionego zabytku Francuzów. Propozycje uczniów z tego zadania mogą też zostać wykorzystane do tworzenia opisów kolejnych miejsc historycznych.
Praca domowa:
Zad. 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej. Tematyka multimedium może zostać wykorzystana do pracy w temacie dziedzictwa historycznego i kulturowego Francji oraz jako materiał dydaktyczny do ćwiczeń wypowiedzi pisemnych.