Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
Le foulard à rayures, le portefeuille en cuir
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa akcesoria uzupełniające ubiór.
Uczeń zna i stosuje w prawidłowo w praktyce zasady umieszczania przymiotników w zdaniu.
Uczeń precyzyjnie opisuje ubrania i dodatki modowe z uwzględnieniem materiałów, wzorów i kolorów.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności. Uczeń kształtuje w sobie poczucie stylu.
Strategie uczenia się:
pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku;
kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, łączenie obrazu z nagraniem, analiza danych językowych, dedukcja;
kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
podające: pogadanka, opis;
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
aktywizujące: burza mózgów, pokaz, problemowa;
programowe: z użyciem komuptera.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do Internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przeprowadza czynności organizacyjne, wita uczniów, sprawdza stan klasy.
Na wstępie do tematyki lekcji prezentuje uczniom francuskojęzyczne katalogi modowe w wersji papierowej lub elektronicznej (np. ze stron www.catalogue.fr lub www.madeleine.fr). Skupia się głównie na częściach dotyczących dodatków i akcesoriów modowych. Pyta uczniów, jakie nazwy akcesoriów, rodzajów tkanin i wzorów pamiętają. Uczniowie podają nazwy artykułów, które rozpoznają, a nauczyciel zapisuje na tablicy w formie mapy pojęć.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji, po czym pyta uczniów, czym ich zdaniem różnią się akcesoria i dodatki modowe od ubrań.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem czytanki, następnie omawiają go w świetle podanych wcześniej przez nich odpowiedzi na pytanie nauczyciela.
Nauczyciel upewnia się, że wszystkie nowe słowa z czytanki (w szczególności nazwy związane z tematem lekcji) są dla uczniów zrozumiałe.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwicz. 1 - 3 do tekstu, odpowiedzi weryfikują i omawiają w parach.
Nauczyciel przechodzi do omawiania planszy z Kącika leksykalnego. Może się tu posłużyć skrawkami materiałów, dodatkami modowymi z wybranych materiałów, ewentualnie ich fotografiami na papierze lub w Internecie. Zachęca uczniów, aby na podstawie planszy z kącika, wymyślili w parach dodatek modowy z nietypowego dlań materiału (np. les lunettes en velours, a potem odszukali go w Internecie i zaprezentowali grupie. Otrzymane w ten sposób propozycje wraz z wydrukowanymi wizerunkami mogą posłużyć na koniec lekcji do opracowania własnego katalogu wyjątkowych dodatków modowych.
Nauczyciel omawia drugą planszę z Kącika leksykalnego, po czym prosi uczniów o samodzielne ułożenie memory na czas. Osoba, która wykona zadanie jako pierwsza może otrzymać tytuł chef de notre maison de couture.
Uczniowie analizują planszę gramatyczną z Kącika gramatycznego, razem z nauczycielem omawiają reguły i wyjaśniają ewentualne nowe pojęcia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na cztery kilkuosobowe grupy i zaprasza do sprawdzianu wiedzy w postaci ćwicz. 4. Każda z drużyn zbiera punkty (np. cekiny) za prawidłowe odpowiedzi.
Uczniowie przechodzą do realizacji materiału multimedialnego. Zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują dołączone do niego polecenia. Chętni uczniowie odczytują swoje rozwiązania zad. 4. Wypowiedzi otrzymane w zad. 4 mogą posłużyć również do opracowania ankiety na temat najbardziej popularnych dodatków i akcesoriów modowych w naszej klasie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części Sprawdź się. Wykonują samodzielnie ćwiczenia interaktywne 1 - 6. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych uczniów o odczytanie na forum klasy rozwiązań zad. 3 i 4.
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości: pyta uczniów, jakie akcesoria ma na sobie lub jakie akcesoria mają na sobie osoby z klasy, proponuje również zabawę w odnalezienie wśród uczniów kogoś, kto ma na sobie konkretny dodatek. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że uzyskane w ten sposób ich wypowiedzi i obserwacje będą przydatne do wykonania pisemnego zad. 8 w pracy domowej.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
przykładowe katalogi modowe w wersji papierowej lub elektronicznej, dodatki i akcesoria modowe lub ich fotografie, skrawki różnych materiałów, cekiny
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog interaktywny może posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia projektu na kolejnych lekcjach lub jako uzupełnienie tematów związanych z modą, ubiorem, stylem, formułowaniem porad.