Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Robin Chouache
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Comment fonctionne la mémoire/les styles d'apprentissage
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+. Uwaga, lekcja może być wykorzystana również na wyższych poziomach kształcenia oraz na kółkach zainteresowań językiem francuskim.
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje różne czynności pamięci roboczej;
odkrywa naukowe nazwy ludzkich pamięci;
zapoznaje się z czasownikami określającymi stan naszej pamięci;
powtarza funkcje i rodzaje francuskich przysłówków.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Pyta uczniów, jakie jest ich najwcześniejsze wspomnienie z dzieciństwa. Wyjaśnia cele lekcji i zachęca wybraną osobę do przeczytania na głos ciekawostki.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym, po czym w parach wykonują dołączone do niego ćwiczenia. Przez cały czas mogą korzystać ze słownika. Nauczyciel weryfikuje poprawność wykonania zadań. Pyta uczniów, czy coś w tekście czytanki ich zaskoczyło lub czy kiedykolwiek ćwiczyli swoją pamięć.
Uczestnicy lekcji nadal pracują w parach. Zapoznają się z pierwszą częścią kącika Rappel grammatical, poświęconą przysłówkom i ich funkcjom. Do każdej z podanych na grafice kategorii starają się dodać dwa‑trzy własne przykłady, które następnie prezentują na forum. W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z drugą częścią Rappel grammatical i przypominają sobie zasady dotyczące miejsca przymiotnika w zdaniu. W parach omawiają podane w kąciku przykłady, po czym indywidualnie wykonują ćwiczenia 3 i 4.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją, po czym w parach starają się odpowiedzieć na pytania zawarte w ostatnim slajdzie. Wykonują ćwiczenia dołączone do prezentacji.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 w sekcji Sprawdź się w parach. Chętna/wybrana osoba może wykonać ćwiczenia przy tablicy interaktywnej.
Praca domowa: Ćwiczenia 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja może służyć jako multimedium na lekcjach poświęconych ludzkiemu ciału lub zdrowemu stylowi życia.