Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny – język francuski
Temat zajęć:
Au supermarché
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wykorzystuje nazwy wybranych działów w supermarkecie oraz dostępnych tam produktów;
wykorzystuje czasownik devoir w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego oraz do wyrażania poleceń;
stosuje wyrażenie il faut do wyrażenia konieczności.
Cele motywacyjne:
Znajomość działów w supermarkecie i nazw niektórych produktów pozwoli w przyszłości wykorzystać słownictwo np. na zakupach we Francji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda – fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
podająca: czytanka, odsłuch;
programowa: z użyciem komputera;
praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
aktywizująca: pogadanka, dialog, elementy gier i zabaw.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Pyta uczniów, czy robią samodzielnie zakupy, a jeśli tak, to czy przed ich wykonaniem przygotowują listy produktów do kupienia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zaczyna od wprowadzenia znajdującej się w ćwicz. 2 listy zakupów. Pyta uczniów, czy domyślają się znaczenia nazw produktów oraz towarzyszących im wyrażeń ilościowych. Powtarza wyrazy, prosi o powtórzenie, zwraca uwagę na poprawną wymowę.
Uczniowie zapoznają się z tekstem w części „Przeczytaj”, następnie wykonują w parach ćwiczenia do dialogu. Nauczyciel weryfikuje poprawność, prosząc wybranych uczniów o podanie odpowiedzi.
Nauczyciel wprowadza odmianę czasownika devoir oraz wyrażenie il faut. Wyjaśnia, w jaki sposób można używać ich do wyrażania poleceń. Prosi wybrane lub chętne osoby o podanie przykładów użycia w czytanym wcześniej dialogu oraz własnych propozycji. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia do części gramatycznej. W celu powtórzenia słownictwa związanego z pożywieniem nauczyciel proponuje uczniom zabawę w zgadywanki. Zadaniem każdego z nich jest przygotowanie krótkiej listy zakupów dotyczącej tylko jednego wybranego działu supermarketu. Każdy z uczniów czyta swoją listę na głos, rozpoczynając od słów: Je dois acheter... Zadaniem pozostałych osób jest odgadnięcie, którego działu lista dotyczy. Osoba, która rozwiązuje zagadkę rozpoczyna słowami: Il faut aller au rayon... , po czym czyta swoją listę.
Następnie uczniowie zapoznają się z instrukcją gry w typie „chińczyk”. Grają indywidualnie lub w grupach (w zależności od liczebności klasy), po czym rozwiązują zadania indywidualnie. Później dobierają się w pary: jedna osoba pyta Qu'est‑ce que tu achètes au rayon boissons/boucherie‑charcuterie (etc.) ?, druga udziela odpowiedzi, wykorzystując słownictwo zawarte w grze i ćwiczeniach. Następnie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1–6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów i koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi. Na zakończenie zajęć nauczyciel może zaproponować uczniom grę‑zabawę ze słownictwem. Potrzebne będą do niej kartonowe kostki, które uczniowie mogą wykonać samodzielnie w trakcie zajęć. Na bokach jednej kostki uczniowie wypisują nazwy działów supermarketu. Na pozostałych (w ilości zależnej od liczebności grupy) umieszczają nazwy konkretnych produktów i artykułów poznanych w trakcie lekcji. Każdy uczeń rzuca w swojej rundzie kostką z kategoriami i wybiera tylko te nazwy z kostek wyrzuconych przez kolegów, które pasują do ukazanego działu sklepowego.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia lub obrazki z wprowadzanymi produktami, gotowe kostki kartonowe lub siatki sześcianów do sklejenia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Gra może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw działów w supermarkecie i wybranych, dostępnych tam produktów.