Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Je suis en train de faire mes devoirs
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poszerza swoje słownictwo związane z uczeniem się,
poznaje i wykorzystuje w praktyce wyrażenie être en train de;
odpowiada na pytania odnośnie tego, czym się właśnie zajmuje i zadaje je innym osobom.
Cele motywacyjne
Uczeń:
zostaje zachęcony do wypowiadania się na tematy związane z nauką szkolną oraz do precyzyjnego określania czynności w czasie.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji,
strategie komunikacyjne - skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
metody programowane: z użyciem komputera i tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca w grupie
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów w języku francuskim i podaje temat lekcji. Następnie prosi ich o odgadnięcie jego znaczenia. Może zadawać uczniom pytania pomocnicze, np. Qu'est‑ce que tu fais maintenant, Alice ?, a następnie powtarzać odpowiedzi uczniów z użyciem wyrażenia être en train de, np. Alice regarde par la fenêtre. Alice est en train de regarder par la fenêtre.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem do czytania, po czym rozwiązują samodzielnie przypisane do niego ćwiczenia. Wybrane lub chętne osoby wykonują ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Nauczyciel może przewidzieć jakąś formę nagradzania aktywności uczniów, np. za każdą prawidłową odpowiedź wręcza uczniom kartoniki z różnymi literkami, które podliczy na zakończenie zajęć.
Przed przejściem do Kącika gramatycznego nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekście fragmentów przedstawiających czynności w trakcie ich trwania, np. je suis en train de choisir des photos. Następnie nauczyciel i uczniowie omawiają plansze przedstawione w Kąciku oraz wykonują wspólnie
ćwicz. 4. W celu podkreślenia specyfiki zagadnienia gramatycznego nauczyciel może odnieść się do przykładów z języka polskiego lub/i angielskiego.
W części multimedialnej uczniowie grają w grę typu chińczyk. Mogą grać indywidualnie lub w niewielkich grupach, w zależności od liczebności klasy. Nauczyciel może uzgodnić z uczniami jakąś formę nagrody za ukończenie gry, np. konkretną liczbę kartoników z literkami.
Uczniowie wykonują w parach ćwiczenia przypisane do multimedium. Wypowiedzi z ćwicz. 3 mogą posłużyć jako punkt wyjścia do aranżowania minidialogów w parach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń sprawdzających. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach nad rozwiązaniem zad. 1 - 6.
Nauczyciel może zaproponować uczniom odgrywanie miniscenek inscenizowanych. W tym celu uczniowie dobierają się w pary, a następnie jeden z nich odgrywa rolę dzwoniącego przez telefon kolegi, a drugi - odbierającego telefon. Zadaniem osób w parach jest uzyskanie informacji na temat czynności, jaką druga osoba właśnie wykonuje. Miniscenki są wstępem do wykonania zad. 7 z zadania domowego.
Na zakończenie zajęć nauczyciel podlicza rozdawane w trakcie lekcji kartoniki. Może „wymienić” je na jakąś formę pozytywnej oceny szkolnej. Może też użyć ich do zabawy ze słownictwem, np. prosić uczniów o podanie słówek z dzisiejszych zajęć rozpoczynających się na daną literę.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
telefony‑zabawki lub dwa wyłączone aparaty telefoniczne, kartoniki z wybranymi lietarmi alfabetu
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Gra edukacyjna może posłużyć jako materiał pomocniczy w utrwalaniu słownictwa związanego ze szkołą lub do powtórki z gramatyki dotyczącej czasu teraźniejszego.