Scenariusz lekcji
Autor: Anna Kowalska.
Przedmiot: język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski).
Poziom edukacyjny, klasa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I.
Temat lekcji: Dans la maison de ma famille d’accueil
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
Kompetencje cyfrowe.
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje nazwy pomieszczeń w domu;
używa przyimków miejsca do opisu rozmieszczenia pomieszczeń w domu/mieszkania;
odczytuje plany domu/mieszkania,
opisuje swój dom/mieszkanie i zadaje związane z tym pytania innym osobom.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość świata,
rozwija umiejętność tworzenia opisów,
rozwija umiejętność prezentacji miejsc.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody, techniki i formy pracy:
metody podające: czytanka, wykład, tablice leksykalne i gramatyczne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowe: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel prezentuje uczniom plany mieszkania/domu i zadaje uczniom pytania, z czym im się to kojarzy, co widać na ilustracjach.
Faza realizacyjna:
Przed przystąpieniem do treści w bloku tekstowym nauczyciel zapoznaje uczniów z zawartością kącika leksykalnego. Prosi ich o zidentyfikowanie słów, które już znają oraz dedukcję, co mogą znaczyć nowe słowa.
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym, po czym w parach wykonują ćwiczenia 1 - 4.
Nauczyciel losowo wybiera uczniów i prosi o przedstawienie swoich odpowiedzi całej klasie.
Uczniowie przechodzą do realizacji materiału multimedialnego. Zapoznają się z animacją, analizują ją wspólnie.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenia 1 - 3. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych lub chętnych uczniów o przeczytanie rozwiązań na głos.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń sprawdzających. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują ćwicz. 1 -6. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel zaprasza uczniów do odgrywania scenek sytuacyjnych. W tym celu dzieli ich na dwie grupy: klientów oraz agentów biur nieruchomości. Każdej z grup rozdaje te same plany domów/mieszkań w formie papierowej. Uczniowie grający role klientów odwiedzają „biura nieruchomości”, a obecnym tam agentom opisują, jakiego lokum szukają (według planu, który otrzymali). „Agenci” mają za zadanie sprawdzić, czy właśnie taki rodzaj nieruchomości mają w swojej „ofercie” (według planu, który otrzymali).
Na zakończenie zajęć nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie rozwinęli dzięki tej lekcji.
Praca domowa: Brak
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może zostać wykorzystana podczas innych lekcji, sprawdzających umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu. Może również posłużyć podczas lekcji, na których pojawiają się elementy dialogu nieformalnego.