Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Rewicka‑Lor
Przedmiot: Język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć: Bienvenue à l’école !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa miejsca w szkole, typy szkół oraz przedmioty szkolne,
odmienia czasownik aimer i używa go do wyrażenia upodobań dotyczących przedmiotów szkolnych,
stosuje przeczenia przy pomocy ne pas z dowolnymi czasownikami.
Cele motywacyjne:
Wzmocnienie u uczniów zainteresowania językiem kulturą obszaru francuskojęzycznego poprzez lekcję na temat im bliski (szkoła).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem,
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów w kontekście
Metody/techniki nauczania:
metody podające: tekst ciągły, prezentacja na bazie materiału wizualnego, wzbogacenie i uatrakcyjnienie działań proponowanych uczniowi poprzez wprowadzenie percepcji z użyciem emotikonek, tabele leksykalne i gramatyczne, łączenie elementów zdaniowych w logiczną całość, prezentacja ilustracyjna, łączenie elementów w pary logiczne, nazywanie elementów prezentowanych w materiale ilustracyjnym, kolorowanie elementów tekstu, metody stosowane przy użyciu nowych technologii: metoda odsłuchu interaktywnego
metody praktyczne : nazywanie elementów, efektywne poznawanie słownictwa przy użyciu podpowiedzi ilustracyjnej
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku (np. Comment ça va ? Ça va bien ?)
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie odczytują wypowiedzi dwóch osób z bloku tekstowego, a następnie w parach rozwiązują ćwiczenia do tekstu.
W dalszej kolejności nauczyciel zapoznaje uczniów z czasownikiem aimer oraz z zasadą budowania przeczeń poszczególnych form tego czasownika, dopasowując odpowiednią osobę do poprawnej formy, np. vous - aimez, ils - n'aiment pas. Uczniowie ćwiczą obie umiejętności, korzystając z ilustracji prezentującej przedmioty, których uczą się w szkole, oraz odwołując się do odczytanego tekstu - mówią, jakie przedmioty lubią, a jakich nie lubią (np. je n’ aime pas la géographie, nous aimons le français), pytają o to kolegę/koleżankę i uzyskują informację zwrotną: odpowiedź twierdzącą lub przeczącą (np. il/elle aime/n'aime pas l'histoire).
Nauczyciel proponuje uczniom spacer po szkole. Uczniowie nazywają mijane miejsca, nazywają zajęcia, jakie odbywają się w danym pomieszczeniu, a także, jak nazywa się nauczyciel prowadzący lekcje w danym miejscu. Uczniowie opowiadają też, czy lubią to miejsce czy nie i czy lubią dane zajęcia.
Następnie nauczyciel wyświetla uczniom prezentację multimedialną. Uczniowie proszeni są o wcześniejsze zapoznanie się z ćwiczeniami, tak aby mogli oni podjąć próbę rozwiązania poleceń w czasie rzeczywistym (podczas zapoznawania się z multimedium).
Ćwiczenie 3. do multimedium nauczyciel może zaproponować do rozwiązania w formie ustnej - np. jeden uczeń opowiada o jednej z trzech osób lub np. kilku uczniów podaje swoją wersję wypowiedzi dotyczącą wszystkich trzech punktów kwestionariusza.
Faza podsumowująca:
Uczniowie kolejno podają odpowiedzi do ćwiczeń z bloku Sprawdź się. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel wraz z uczniami powtarza materiał poznany na lekcji. Prowadzący/prowadząca zadaje uczniom pytania o szkołę (np. o obecność bibliotekarza, imię i nazwisko dyrektora lub nauczyciela angielskiego, a także o lubiane i nielubiane przedmioty). Warto, aby każdy uczeń odpowiedział na przynajmniej jedno pytanie. Nauczyciel może zaproponować uczniom wycieczkę po szkole również na etapie podsumowującym lekcji (zamiast w fazie realizacyjnej).
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może posłużyć do powtórzenia wiadomości z działu Edukacja, ale także jako powtórzenie materiału związanego z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich na wyższych etapach edukacji.