Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: La nature s'invite au coeur de la ville
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
stosuje słownictwo związane z naturą,
stosuje struktury i czasowniki wyrażające zmianę,
proponuje inicjatywy, jakie można podjąć w celu tworzenia i pielęgnowania zieleni w mieście,
wyjaśnia, jak postrzega rolę zieleni w mieście oraz wymienia jej zalety.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości dotyczącą roli zieleni w mieście,
opisuje przestrzeń, w której mieszka, ze szczególnym uwzględnieniem zieleni miejskiej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, transformacje
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: dyskusja, blended learning
metody podające: praca z tekstem źródłowym, mini wykład
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, rzutnik, tablica, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Quelles initiatives de végétalisation avez‑vous observées dans notre ville ? Uczniowie mają za zadanie dostarczyć nauczycielowi przed kolejną lekcją zdjęcia różnych inicjatyw związanych z zazielenieniem przestrzeni miejskiej. Jeśli uczniowie mieszkają na wsi lub w mieście, w którym niewiele jest takich przykładów, można zaproponować im wybranie innego miasta i poszukanie zdjęć w internecie.
W TRAKCIE LEKCJI:
Na początku lekcji nauczyciel ponownie zadaje pytanie: Quelles initiatives de végétalisation avez‑vous observées dans notre ville / dans une ville choisie ?
Po wysłuchaniu wybranych uczniów prowadzący podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym i gramatycznym.
Uczniowie utrwalają słownictwo i struktury poprzez komentowanie zdjęć, które dostarczyli wcześniej nauczycielowi. Nauczyciel wyświetla zdjęcia i za każdym razem prosi ucznia, który jest autorem, o opisanie zdjęcia za pomocą jednego, dwóch zdań. Jeśli uczeń powie np. Sur la photo, il y a une prairie urbaine, il y a des fleurs sauvages, nauczyciel może się włączyć i dodatkowo skomentować : Les fleurs rendent la ville plus belle. A następnie poprosić innego ucznia o przeformułowanie tego zdania za pomocą czasownika wyrażającego zmianę: Les fleurs embellissent la ville.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Pourquoi avons‑nous besoin de la nature dans les villes ? Po wysłuchaniu wybranych uczniów nauczyciel proponuje uczniom pracę z plikiem audio. Po zapoznaniu się z plikiem audio uczniowie przystępują do pracy w parach. Każda para losuje profil osoby (np. Alice, 35 ans, travaille beaucoup, souvent stressée ; Yvonne, 75 ans, aime le jardinage, habite dans un petit appartement) i ma za zadanie zredagować krótki tekst zachęcający daną osobę do włączenia się w akcje zazieleniania miasta. Chętni uczniowie przedstawiają grupie swoje teksty argumentacyjne, pozostali uczniowie z grupy mogą je uzupełnić.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące:
Quels sont les bienfaits des arbres pour la ville ?
Quelles initiatives de végétalisation avez‑vous observées dans notre ville ?
Comment protéger la biodiversité dans les villes ?
Quels animaux sauvages vivent‑ils dans la ville ?
Pouvez‑vous expliquer la notion de « écopâturage », « prairie urbaine », « espace nourricier » ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
zdjęcia inicjatyw związanych z zielenią w mieście, w którym mieszkają uczniowie (zdjęcia dostarczone wcześniej przez uczniów)
opisy osób potrzebne do wykonania ćwiczenia w parach (np. Yves, 40 ans, aime faire du jogging)
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć do lekcji na temat globalnego ocieplenia lub zanieczyszczenia atmosfery i sposobów na ograniczenie tego zjawiska.