Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Comment tu t'appelles ?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozpoczyna rozmowę, przedstawia się i pyta o imiona innych osób,
- czyta proste dialogi,
- poznaje czasownik s’appeler i odmienia go przez osoby w czasie teraźniejszym,
- stosuje zaimki osobowe wzmocnione.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do formułowania pierwszych zdań w języku francuskim. Wskazanie im, że są w stanie stworzyć własne wypowiedzi na podstawie przykładów zamieszczonych w lekcji.
Strategie uczenia się:
- strategie pamięciowe (czytanie: mini‑komiksy, powtarzanie)
- strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, wybieranie poprawnej opcji)
- strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów w kontekście)
- strategie społeczne (praca w parach/grupach)
Metody/techniki nauczania:
metody podające: czytanka, tablice gramatyczne
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: mini‑inscenizacje
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Zadaje im proste pytanie Ça va ? i wskazuje do odpowiedzi wybranych uczniów. Zachęca uczniów, aby spróbowali odpowiedzieć w prostych słowach.
Nauczyciel podaje temat lekcji i informuje uczniów, czego nauczą się w jej trakcie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wskazuje na siebie i przedstawia się (Je m’appelle…). Wskazuje kilku uczniów i prosi o powtórzenie zdania z własnym imieniem. Następnie wskazuje na innego ucznia i mówi: Tu t’appelles… W ten sposób prosi uczniów, aby powtórzyli czasownik s’appeler w różnych osobach. Celem tej części lekcji jest uświadomienie uczniom, że są w stanie odtworzyć pewne formuły poprzez powtarzanie ich za rozmówcą.
W dalszej kolejności nauczyciel zaznajamia uczniów z dialogami. Pomaga im odczytać zdania.
Następnie uczniowie zapoznają się z czasownikiem s’appeler. Nauczyciel prosi uczniów o powtórzenie odmiany czasownika.
Nauczyciel przedstawia uczniom tabelę z zaimkami osobowymi wzmocnionymi. Informuje uczniów, że w przeciwieństwie do zaimków osobowych, zaimki osobowe wzmocnione mogą występować samodzielnie i służą do wzmocnienia wypowiedzi.
Następnie uczniowie zapoznają się z multimedium. Nauczyciel proponuje im pracę w parach (prezentacja zawiera powtórzenie i podsumowanie treści z bloku tekstowego). Nauczyciel zachęca uczniów do pracy z kolegą/koleżanką, aby wzmocnić w nich poczucie samodzielności językowej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują samodzielnie kilka wskazanych przez nauczyciela ćwiczeń.
Zadanie 7. może zostać wykonane jako praca w parach. Uczniowie mogą nagrać kilkusekundowy filmik na smartfony, w którym wzajemnie się przedstawiają. Dzięki temu będą mieli możliwość posłuchania własnej wymowy, porównania jej z wymową koleżanki/kolegi oraz z wymową nauczyciela i lektorów z lekcji.
Praca domowa:
- Ćwiczenie 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych służące za powtórzenie treści poznanych na lekcji (dialog pomiędzy trzema osobami).
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas powtórzenia materiału po pierwszym dziale (Człowiek). Uczeń może do niej również powrócić, aby przećwiczyć wymowę pytań przez intonację.