Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Kinga Mądraszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Souvenirs de vacances
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje czas przeszły niedokonany imparfait;
ćwiczy odmianę czasowników w czasie imparfait;
opowiada, jak spędzał wakacje w dzieciństwie, oraz o tym, co robił w minione wakacje.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność dzielenia się swoimi doświadczeniami w języku obcym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami i pyta, czy już czekają na wakacje. Pyta również, jakie mają plany na najbliższe wakacje oraz jakie mają pozytywne wspominają z minionych ferii zimowych lub letnich.
Faza realizacyjna:
Chętny lub wybrany uczeń odczytuje na głos tekst źródłowy. Następnie uczestnicy zajęć samodzielnie rozwiązują ćwiczenia sprawdzające rozumienie czytanki, a ewentualne wątpliwości konsultują w parach.
W dalszej kolejności nauczyciel prosi uczniów o wynotowanie z tekstu dwóch przykładów zdań z różnymi formami czasownikowymi, zwracając ich uwagę na nowy czas, który pojawia się w czytance: imparfait. W wypisanych przykładach powinno się pojawić zarówno użycie czasu passe compose, jak i czasu imparfait. Nauczyciel prosi uczniów o próbę przetłumaczenia wynotowanych zdań. Uczniowie powinni zauważyć różnice w znaczeniu obu form czasownikowych. Następnie uczestnicy zajęć zapoznają się z tabelą gramatyczną w e‑materiale i wykonują ćwiczenie umieszczone pod tabelą. Po dodatkowych wyjaśnieniach trudnych kwestii każdy uczeń ma za zadanie zapisać w zeszycie trzy wymyślone przez siebie zdania z użyciem czasu imparfait. Chętni lub wybrani uczniowie odczytują zapisane zdania. Nauczyciel udziela im informacji zwrotnej.
Prowadzący/a lekcję zapowiada, że dwukrotnie odtworzy audiobook. Za pierwszym razem uczniowie nie mają dostępu do transkrypcji. Ich zadaniem jest wychwycenie najważniejszych informacji z tekstu (np. w formie równoważników zdań). Przy drugim odsłuchu uczniowie mogą śledzić tekst. Po prezentacji multimedium uczniowie rozwiązują ćwiczenia.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują samodzielnie w części Sprawdź się, wykonując w parach zadania od 1‑6. Ćwiczenie siódme rozwiązują samodzielnie w zeszycie, a następnie chętni uczniowie czytają swoje wypowiedzi.
Praca domowa:
Zadanie 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio można wykorzystać jako poszerzenie lekcji z działu Podróżowanie i turystyka.