Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć:
Une France tropicale
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje zaimek y,
pyta o przyczynę za pomocą pourquoi ? i udziela odpowiedzi na takie pytanie, używając parce que,
zna i stosuje zaimek przymiotny nieokreślony tout,
zna terytoria i departamenty zamorskie Francji oraz opisuje jeden z nich.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja swoją ciekawość świata,
rozwija umiejętność tworzenia opisów,
rozwija umiejętność prezentacji miejsc.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania
metody podające: czytanka, wykład, tablice leksykalne i gramatyczne
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowe: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, mapa świata prezentowana na tablicy interaktywnej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Pyta, czy słyszeli o terytoriach zamorskich Francji. Może zaprezentować wybrane fotografie pejzaży tropikalnych i spytać, czy takie krajobrazy można spotkać we Francji. Zapisuje temat lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym - samodzielnie czytają tekst, a nauczyciel sprawdza jego zrozumienie, prosząc wybranych uczniów o odczytanie odpowiedzi na ćwicz. 1‑3. Przy ćwicz. 3 nauczyciel dodatkowo upewnia się, że nazwy poszczególnych elementów krajobrazu (np. archipel, cascade, rocher etc.) są dla uczniów zrozumiałe. Może w tym celu zapisać je na tablicy i poprosić uczniów o dopasowanie ich do fotografii z ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Przypomina zastosowanie zaimka y (Rappel grammatical (partie 1) oraz ćwicz. 4. Następnie przechodzi do Rappel grammatical (partie 2). Po zapoznaniu uczniów z planszą nauczyciel wykorzystuje pytania z ćwicz. 5 do nawiązania dialogów z wybranymi uczniami. Następnie uczniowie wykonują ćwicz. 5 pisemnie.
Nauczyciel wprowadza zaimek przymiotny nieokreślony tout w oparciu o planszę w części Coin grammaire oraz ćwicz.6.
Uczniowie zapoznają się samodzielnie z ilustracją interaktywną i w parach wykonują polecenia. Nauczyciel pyta uczniów, które z zamorskich terytoriów Francji wydaje się im najciekawsze i prosi ich o znalezienie kilku odpowiedzi na to pytanie z użyciem parce que (zadanie jest wstępem do ćwicz. 8 z sekcji Sprawdź się). Następnie zadaje pytania wybranym uczniom: Ania, pourquoi la Martinique te semble‑t-elle très intéressante ?
Uczniowie przechodzą do zadań z sekcji Sprawdź się. Zad. 1 może zostać wykonane w grupie, na tablicy interaktywnej, a zad. 3‑5 w parach. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić chętnych uczniów o odczytanie rozwiązań na głos.
Jeśli czas na lekcji na to pozwoli, nauczyciel organizuje zabawę w „łańcuszek pytań i odpowiedzi”. Uczniowie formułują przykładowe pytania związane z terytoriami zamorskimi Francji. Każdy z uczniów ma za zadanie zadać jedno wybrane pytanie koledze lub koleżance siedzącym najbliżej. Wskazany uczeń odpowiada na to pytanie (jeśli nie umie udzielić odpowiedzi, prosi grupę o pomoc), następnie zadaje swoje pytanie następnej osobie itd. Warto, aby w pytaniach uczniowie używali poznanych lub powtórzonych w czasie lekcji struktur gramatycznych, np. Pourquoi on ne passe pas les vacances en TAAF ? → Parce qu'il y fait très froid et il n'y a pas d'habitants; Où il y a environ 120 jours de gel pendant toute l'année ? → À Saint‑Pierre‑et‑Miquelon.
Faza podsumowująca:
Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują ćwicz. 6 na tablicy interaktywnej. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu, do wzbogacenia jego wiedzy na temat terytoriów zamorskich Francji i poszerzenia słownictwa. Może być też pomocna w trakcie odrabiania pracy domowej oraz w trakcie innych zajęć o kulturze, geografii i polityce Francji.