Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Paris – mon amour
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje zabytki Paryża;
powtarza liczebniki główne i porządkowe od 1 do 20;
wymienia miejsca w Paryżu, które chciałby odwiedzić i uzasadnia swój wybór.
Cele motywacyjne
Zaciekawienie uczniów dziedzictwem kulturowym stolicy Francji.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (czytanie, praca z ilustracją interaktywną, tabele leksykalne i gramatyczne)
strategie kognitywne (grupowanie, parowanie, dopasowywanie, pytania testowe, wybór prawidłowej opcji w tekście, prawda‑fałsz)
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów)
Metody/techniki nauczania
metody podające: rozmowa kierowana, opis, czytanka
metody programowane: z użyciem komputera
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: burza mózgów, quiz
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z dostępem do internetu, plan Paryża
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami po francusku.
Następnie pyta uczniów, czy kiedykolwiek byli w Paryżu. Jeśli pojawi się odpowiedź twierdząca, nauczyciel pyta, jakie zabytki uczeń widział. Zapisuje ich nazwy po francusku na tablicy. Pozostałych uczniów pyta, jakie inne zabytki Paryża znają. Ich nazwy również wypisuje na tablicy (burza mózgów).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odczytuje na głos tekst w sekcji Przeczytaj w e‑materiale dotyczący dzielnic Paryża. Prosi uczniów, by śledzili tekst wzrokiem. Następnie uczniowie zapoznają się również z interaktywną mapą z oznaczonymi zabytkami i ciekawymi miejscami w Paryżu. W parach rozwiązują ćwiczenia do tekstu i do ilustracji, a nauczyciel wspiera ich i naprowadza na poprawne odpowiedzi.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zastosowanie liczebników porządkowych w tekście czytanki. Prosi wybranych o przypomnienie zasady tworzenia liczebników porządkowych od liczebników głównych. W razie potrzeby odwołuje uczniów do tabeli w kąciku Rappel grammatical.
Następnie nauczyciel pyta wybranego ucznia: Est‑ce que tu veux visiter Paris ? Kiedy uczeń odpowie: Oui, je veux visiter Paris, nauczyciel stawia kolejne pytanie: Pourquoi veux‑tu visiter Paris ? Kieruje to pytanie także do innych uczniów. W ten sposób uczniowie przypominają sobie użycie konstrukcji parce que. W razie potrzeby nauczyciel zwraca uwagę uczniów na przykłady w sekcji Przeczytaj w e‑materiale.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym w e‑materiale. Wspólnie rozwiązują dołączone do niego polecenia.
Uczniowie dzielą się na 4‑5-osobowe grupy. Każda grupa wymyśla 5 pytań do quizu o Paryżu. Następnie zaczyna się rywalizacja między zespołami. Nauczyciel zbiera wszystkie pytania, przegląda je pod kątem poprawności i ewentualnych powtórzeń i zaczyna rundę pytań. Zespoły nie mogą odpowiadać na pytania ułożone przez siebie samych. Grupa, która uzyska największą ilość punktów, wygrywa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Opcjonalnie: mapa Paryża (wyświetlona na tablicy interaktywnej lub umieszczona w widocznym miejscu w klasie), aby uczniowie mogli cały czas mieć ją w zasięgu wzroku podczas wykonywania ćwiczeń i poleceń.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny można wykorzystać podczas lekcji powtórkowej lub na wyższych etapach edukacji przy omawianiu tematów związanych z kulturą/dziedzictwem kulturowym Francji.