Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Ces Français qui ont marqué l’histoire du sport
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń :
przedstawia słynnego francuskiego piłkarza Zinédine'a Zidane'a,
wymienia nazwiska znanych francuskich sportowców,
utrwala zastosowanie czasu passé composé,
opracowuje biografię sportowca z wykorzystaniem czasu passé composé.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie ucznia do interesowania się różnymi dyscyplinami sportowymi oraz zawodami sportowymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie, rozmowa kierowana
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, quiz, projekt edukacyjny
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
metody aktywizujące: piramida priorytetów, drama
Formy zajęć:
praca w grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakich francuskich sportowców znają. Notuje ich imiona i nazwiska na tablicy. Podaje temat lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają biografię Zinedine'a Zidane'a i samodzielnie rozwiązują ćwiczenia zaproponowane w sekcji Przeczytaj.
QUIZ
Nauczyciel prosi uczniów o połączenie się w pary, a następnie rozdaje parom kartki z pytaniami. Informuje, że zadaniem par będzie rozwiązanie quizu na temat biografii Zinédine'a Zidane'a. Uczniowie mogą poszukiwać odpowiedzi na pytania w Coin lecture lub w innych źródłach internetowych.
Pięć pierwszych par, które poprawnie odpowie na wszystkie pytania, zostanie nagrodzonych pozytywną oceną z aktywności.
Przykładowa lista pytań:
Où Zinédine Zidane est‑il né ?
Quel est le surnom de Zidane ?
De quelle origine Zidane est‑il ?
Następnie uczniowie zapoznają się z prezentacją znanych francuskich sportowców i wykonują samodzielnie ćwiczenia.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Webquest:
Nauczyciel dzieli klasę na 3‑4 osobowe grupy. Wyjaśnia, że zadaniem uczniów będzie przygotowanie wspólnej prezentacji, np. z wykorzystaniem aplikacji Google Prezentacje, na temat biografii wybitnego sportowca. Każda z grup wybiera jeden z elementów prezentacji (kto pierwszy ten lepszy):
prezentacja dyscypliny sportowej;
prezentacja życiorysu wybranego sportowca (młodość i życie prywatne, kariera);
prezentacja listy osiągnięć.
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie zamierzają szukać informacji. Notuje ich odpowiedzi na tablicy. Sugeruje, że mogą też poszukać filmów dokumentalnych dotyczących tematu prezentacji.
Uczniowie przygotowują prezentację w domu (każdy uczeń przygotowuje jeden z trzech elementów); następnie wspólnie składają materiały w całość i sprawdzają, czy są spójne i kompletne.
Na kolejnej lekcji grupy prezentują przygotowane materiały.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.