Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Le superspouvoir du sommeil
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje przykłady złych nawyków wpływających na jakość i ilość snu,
doradza, w jaki sposób polepszyć jakość snu,
utrwala stopień wyższy przymiotników i przysłówków,
ocenia ilość i jakość swojego snu.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości z zakresu wieloaspektowości snu i jego wpływu na zdrowie i jakość życia. Poznaje rodzaje chronotypów oraz ciekawostki dotyczące snu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku;
strategie kognitywne: łączenie w pary, prawda fałsz, jednokrotny wybór, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych;
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach).
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis;
metoda aktywizująca: mapa pojęć;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją: nauczyciel podaje uczniom strony internetowe i/lub artykuły dotyczące rodzajów chronotypów i prosi o zaznajomienie się z nimi (np. https://www.thebboost.fr/connaitre-son-chronotype/).
Nauczyciel pisze na tablicy słowo SOMMEIL i prosi o stworzenie mapy myśli wokół tego pojęcia. Jeśli uczniowie nie rozumieją tego słowa, to można zapisać też czasownik DORMIR. Po wysłuchaniu i zapisaniu na tablicy skojarzeń uczniów nauczyciel pyta, ile przeciętnie śpią w nocy. Uczniowie mają okazję porównać ilość swojego snu z innymi. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają zamieszczony w sekcji Przeczytaj tekst źródłowy wraz z dołączonymi do niego kącikami: leksykalnym i gramatycznym, a następnie samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w grupach trzy lub czteroosobowych w celu stworzenia pytań do ankiety dotyczącej snu. Każda grupa zajmuje się innym aspektem snu narzuconym przez nauczyciela. Pytania powinny być ułożone w taki sposób, aby ankietowany mógł wybrać jedną odpowiedź, np. En moyenne, dors‑tu 5 h, 6 h, 7 h, 8 h ou plus ? Es‑tu le plus actif(-ve) le matin, l'après‑midi ou le soir ? Combien d’heures passes‑tu quotidiennement devant les écrans : moins d’une heure, plus d’une heure, 2‑3 heures ou plus ? À quelle heure te couches‑tu le weekend : à 22 h, à 23 h, à minuit, à 1 h du matin ou plus tard ?
Grupa 1: faktyczna ilość snu, a potrzeby; godziny odpoczynku nocnego, pobudki, ewentualne sjesty, etc.
Grupa 2: czynniki opóźniające odpoczynek nocny, np. telewizja, portale społecznościowe, ilość godzin przed ekranem, stres, szkoła, problemy zdrowotne, etc.
Grupa 3: sposoby na lepszy sen: sport, medytacja, spacery, wietrzenie pokoju, ciepła kąpiel, ograniczenie niebieskiego światła, etc.
Grupa 4: negatywne skutki braku snu (irytacja, zmęczenie, złość...) oraz problemy zdrowotne (bezsenność, cukrzyca, nadwaga...).
Grupa 5 (dodatkowo): godziny największej aktywności w ciągu dnia - chronotyp (delfin, niedźwiedź, wilk, lew). Warto przynieść uczniom materiały na temat rodzajów chronotypów lub podać strony internetowe dotyczące tego tematu.
W trakcie pracy nauczyciel nadzoruje poprawność ułożonych pytań. Następnie uczniowie zbierają informacje, zadając sobie wzajemnie pytania, i zapisują odpowiedzi. Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi uczniowie podsumowują wyniki. Warto, aby obliczyli procent badanych, którzy wybrali konkretną odpowiedź.
Wyniki są przedstawiane ustnie przed całą klasą lub pisemnie, w formie diagramu (jeśli mają taką umiejętność i możliwość).
Nauczyciel proponuje pracę z prezentacją multimedialną oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Êtes‑vous content(e)s de la qualité de votre sommeil ? Pourquoi ?
Pensez‑vous être plus fatigué(e)s maintenant qu'avant ? Expliquez pourquoi.
Pensez‑vous avoir besoin de plus de sommeil ? Pourquoi ?
Vous arrive‑t-il de faire des erreurs à cause de la fatigue due aux dettes de sommeil ? Lesquelles ?
Seriez‑vous d’accord pour faire des siestes à l'école ? Pourquoi ?
Quelle mauvaise habitude voudriez‑vous éliminer de votre vie pour mieux dormir la nuit ?
Quelle est pour vous le secret d'une bonne nuit de sommeil ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z tematem i aspektami snu, których dotyczyć ma ankieta uczniowska, strony internetowe i/lub artykuły dotyczące chronotypów, programy i/lub aplikacje do tworzenia diagramów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do wprowadzenia lub powtórzenia stopnia najwyższego przymiotników i przysłówków. Można też rozszerzyć temat snów i ich interpretacji lub powtórzyć cechy charakteru i organizację/rutyny dnia codziennego.