Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Les métiers qui disparaissent
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne: Uczeń:
wymienia nazwy ginących zawodów,
opowiada, czym zajmują się przedstawiciele rzadko spotykanych profesji,
argumentuje wybór zawodu przy użyciu zwrotów przyczynowo‑skutkowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja ciekawość na temat ginących zawodów oraz sposobów planowania przyszłości zawodowej,
rozwija umiejętność argumentacji i uzasadniania wyboru,
kształci umiejętność analizy swoich pasji i zainteresowań.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja
Strategie kompensacyjne: nowe słowa w znanym kontekście, odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Strategie afektywne: pozytywne mówienie o sobie, o swoich pasjach, talentach, o swoich mocnych stronach
Strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: logiczna gałąź, dyskusja, giełda pomysłów
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach, w mini grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy (3‑4 osobowe) i prosi o podanie przykładów różnych zawodów. Na tablicy jest napisane słowo: métiers. Po zapisaniu kilku przykładów nauczyciel pyta, czy są wśród nich takie, które są zawodami ginącymi i dlaczego. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami coin lexique, rappel grammaire i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. W razie problemów w części gramatycznej nauczyciel wyjaśnia nowe zagadnienia.
Nauczyciel pyta, czy po przeczytaniu tekstu źródłowego uczniowie chcą uzupełnić „logiczną gałąź”.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każdy uczeń z grupy A dostaje kartę z przykładami zainteresowań i pasji (zał. 1), natomiast każdy uczeń z grupy B - kartę z przykładami zawodów i branży pasujących do danego zainteresowania (zał. 2). Wszyscy zapoznają się z materiałem. Aby skrócić czas ćwiczenia, uczniowie z grupy A wybierają tylko jeden obszar zainteresowań i podchodzą do wybranego ucznia z grupy B, który podaje propozycje branży i zawodów proponowanych w danym obszarze. Uczniowie w parach dyskutują i zastanawiają się wspólnie, czy proponowane zawody są ciekawe, znajdując argumenty za i przeciw. Następnie uczniowie zamieniają się rolami i następuje druga tura.
Nauczyciel przechodzi do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Quels sont vos projets professionnels ? Pourquoi ?
Sont‑ils liés à vos passions, à vos centres d'intérêt ou plutôt sont‑ils motivés par la stabilité financière ? Pourquoi ?
Pourquoi vaut‑il mieux exercer un métier correspondant à une passion ?
Y a–t‑il des professionnels (conseillers/ conseillères) d’orientation en Pologne ? En avez‑vous déjà consulté(e)s un(une) ? Pourquoi ?
Quels sont d'autres outils d'orientation professionnelle en Pologne ?
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Karty pracy: załącznik 1 i 2.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do stworzenia mapy myśli różnych branży i przedstawicieli zawodów. Można też powtórzyć tworzenie form żeńskich zawodów i/lub zainicjować dyskusję o równouprawnieniu w zawodach.