Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Marciniak
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: En métro ou à vélo ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo dotyczące użytkowania środków transportu,
dowiaduje się, jak przemieszczać się za pomocą komunikacji publicznej w Paryżu,
redaguje list nieformalny.
Cele motywacyjne:
zaspokaja potrzebę ciekawości przez rozmowę na praktyczny temat dotyczący podróżowania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, grupowanie, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: praca w parach i małych grupach
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, w mini grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie : https://unsplash.com/photos/ldf_l8Apb‑M i zadaje serię pytań : Où est cette personne ? Qu’est‑ce qu’elle fait ? Quel moyen de transport est‑ce qu’elle utilise ? A votre avis, de quoi allons‑nous parler aujourd’hui ? Quels moyens de transport connaissez‑vous / utilisez‑vous ?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla plan komunikacji miejskiej w Paryżu: https://www.ratp.fr/plans i prosi uczniów o znalezienie odpowiedzi na pytanie: Quels sont les moyens de transport que nous utilisons à Paris? Notuje odpowiedzi na tablicy, wprowadzając kluczowe słownictwo (la ligne, la direction, la station, etc.)
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z czytanką i z kącikiem leksykalnym, w razie potrzeby odpowiadając na pytania.
Uczniowie wykonują ćw. 1‑2 z sekcji Przeczytaj.
Praca w parach:
Uczniowie pracują z planem paryskiego metra (pdf na stronie https://www.ratp.fr/plans lub wersja elektroniczna). Jeden z uczniów wybiera punkt docelowy i wyjaśnia, jak dojedzie tam metrem. Druga osoba zgaduje, jakie miejsce wybrał rozmówca.
LUB
Uczniowie pracują ze stroną : https://www.ratp.fr/visite‑paris/francais/visiter‑paris‑et‑ses‑environs. Wspólnie przygotowują krótką prezentację: Jak dotrzeć do wybranego zabytku komunikacją miejską (listę zabytków można ustalić wspólnie przed rozpoczęciem zadania).
Praca z multimedium: po wysłuchaniu nagrania uczniowie samodzielnie wykonują zadania.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o przejrzenie notatek i rozwinięcie i przedyskutowanie w parach następujących zdań:
Dziś nauczyłem się…
Dowiedziałem się…
Słowa, które uważam za użyteczne, to …
Praca domowa:
Ćw. 6, 7, 8 w części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być pomocne do wykonania pracy domowej. Może zostać także wykorzystane do innych lekcji o tematyce transportowej/turystycznej jako powtórka słownictwa związanego z opisywaniem sposobów podróżowania.