Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Comment maîtriser les émotions négatives ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II poziom A1/A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
tworzy zdania z zastosowaniem zaimków względnych złożonych: auquel, à laquelle, duquel etc.;
poznaje i utrwala słownictwo związane z negatywnymi emocjami oraz sposobami radzenia sobie z nimi;
poprawnie tworzy wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące negatywnych emocji i sposobów radzenia sobie z nimi.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez odkrywanie sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz dzielenia się swoimi sposobami;
kształci umiejętność rozumienia porad dotyczących radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, odgrywanie scenek, elementy lekcji odwróconej
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna, fiszki z ćwiczeniami gramatycznymi do pracy w parach
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją, w ramach pracy domowej uczniowie zapoznają się z treścią multimedium: odsłuchują plik audio (rozmowa dwóch młodych osób na temat negatywnych emocji).
Nauczyciel wita się z uczniami. Proponuje uczniom, aby odgadli temat zajęć. Wyświetla na tablicy multimedialnej np. zdjęcie krzyczących na siebie nastolatków. Gdy temat zostanie rozszyfrowany, nauczyciel zapisuje go na tablicy razem z celami zajęć.
Uczniowie pracują z tekstem źródłowym. Każdy czyta go indywidualnie, w ciszy. Każdy uczeń wypisuje słowa‑klucze oraz układa po trzy pytania, które chciałby zadać autorowi tekstu, aby pogłębić temat. Pytania wybrane przez uczniów zostają odczytane na forum klasy. Zespół wspólnie wybiera najbardziej kluczowe pytanie.
Następnie uczniowie w parach wykonują ćwiczenia dołączone do tekstu źródłowego oraz zapoznają się z kącikiem leksykalnym.
Uczniowie robią ćwiczenia 1, 2 oraz 6 z części Sprawdź się. Po wykonaniu ćwiczeń, nauczyciel pyta uczniów, czy mają problemy z panowaniem nad emocjami oraz czy stosują techniki, o których mowa w tekście. Nauczyciel prosi, aby uczniowie używali w swoich wypowiedziach słów z Coin lexique.
W dalszej kolejności nauczyciel wprowadza temat zagadnienia gramatycznego: przypomina uczniom, co powinni pamiętać o zaimkach względnych złożonych, oraz zwraca uwagę na nowe treści. Uczniowie wykonują wspólnie na forum klasy ćwiczenie załączone do kącika gramatycznego, a następnie ćwiczenia 3, 4 oraz 5 z części Sprawdź się.
Nauczyciel przepytuje uczniów z treści multimedium, weryfikując, czy uczniowie zapoznali się z nim przed lekcją. Wspólnie wykonują ćwiczenia 1‑2 dołączone do pliku audio.
Uczniowie ponownie łączą się w pary. Mają za zadanie przygotowanie scenki: dialogu między przyjaciółmi dotyczącego radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Uczniowie, wzorując się na dialogu z multimedium, przygotowują swoje scenki, które po wyznaczonym czasie prezentują na forum klasy. Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej na temat poprawności przygotowanych dialogów.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi , aby uczniowie wykonali w parach w formie ustnej ćwiczenie 8 z części Sprawdź się. Kiedy jeden z uczniów mówi, drugi notuje, jakich zaimków oraz nowych słów użył(a)) jego kolega/koleżanka, a następnie razem zastanawiają się, czy użył(a) ich poprawnie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać jako ćwiczenie powtórzeniowe dotyczące słownictwa związanego z negatywnymi emocjami.
Jako materiał wprowadzający użycie zaimków względnych.