Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Une aventure à deux pas de chez soi
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje wyrażenia pozwalające na określenie lokalizacji i przybliżonej odległości,
tworzy przysłówki,
charakteryzuje nowe sposoby podróżowania,
opisuje zalety wycieczki rowerowej.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do wyrażenia opinii na temat mikrowypraw. Zachęcanie uczniów do zaproponowania mikroprzygody możliwej do zrealizowania w ich otoczeniu.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, transformacje.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda aktywizująca: dyskusja, blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, mini wykład
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, rzutnik, tablica, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Avez‑vous entendu parler des microaventures ? Selon vous, à quoi consistent les microaventures ? Po wysłuchaniu wybranych uczniów prowadzący/a podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym. Następnie nauczyciel przypomina zasady tworzenia przysłówków. Po przypomnieniu zasad uczniowie losują karteczkę z przymiotnikiem, od którego tworzą przysłówek, np. rapide – rapidement. Przysłówki są zapisywane na tablicy. Następnie uczniowie pracują w parach. Mają za zadanie wykorzystać wybrane przysłówki do opisania dowolnej mikroprzygody z kącika leksykalnego. Uczestnicy lekcji mogą również sami zaproponować mikroprzygodę niewymienioną w e‑materiale.
Uczniowie przechodzą do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z plikiem audio uczniowie są dzieleni na grupy (3‑4 osoby w grupie). Każda grupa przygotowuje plan krótkiej wyprawy rowerowej. Uczniowie dyskutują o zaletach i wadach rozwiązań proponowanych w grupie (co wziąć ze sobą, dokąd pojechać, gdzie przenocować, etc.). Po zakończeniu pracy nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź ustną. Każda grupa opowiada pokrótce o zaplanowanej przez siebie wyprawie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania/zadania :
Expliquez le concept de la microaventure.
Pourquoi les microaventures sont‑elles populaires ?
Quelle microaventure aimeriez‑vous vivre et pourquoi ?
Qu’est‑ce qu'il faut emporter pour une escapade à vélo ?
Racontez une microaventure vécue récemment.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z zapisanymi przymiotnikami, od których uczniowie będą tworzyć przysłówki
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego ze środami transportu i ich zaletami lub wadami. Może być też inspiracją do rozmowy o ekologii i odpowiedzialnej turystyce.